Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie życia bez zwierząt. Jednak podejmując decyzję o posiadaniu zwierzaka w domu musimy brać pod uwagę nie tylko swoje potrzeby ale również jego dobro.

Najlepszy przyjaciel człowieka

Zwierzęta od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Musimy pamiętać, iż czasy znacząco się zmieniły i zarówno nasze warunki mieszkaniowe jak i przeznaczenie zwierząt kompletnie się różnią od tych sprzed kilkuset lat. Weźmy pod lupę najbardziej wiernego towarzysza człowieka: psa. Od tysięcy lat współpracuje z człowiekiem, chroniąc go, pomagając w poszukiwaniach czy wspierając w wyprawach. W obecnych czasach pies nie ma już takiego pola do popisu. Przeważnie jedyną jego rolą jest towarzyszenie człowiekowi.

Czy ważna jest rasa?

Analizując tą zmianę warto zastanowić się nad potrzebami psów. Każdy pies, bez względu na rasę i swoją wielkość, potrzebuje ruchu. Mieszkając w mieście, zwłaszcza w mieszkaniu w bloku, właściciele psów często zapominają o tej potrzebie. Kilkuminutowe spacery nie są wystarczające dla żadnego psa. Ograniczenie psu ruchu przeważnie kończy się jego złośliwościami ale może też skutkować depresją lub zwyrodnieniem stawów. Właściciele psów często mają pretensje do psów w momencie kiedy ich podopieczni niszczą wyposażenie wnętrza lub robią im psikusy. Należy się zastanowić czy to nie jest przypadkiem w dużej mierze nasza wina. Pies który ma nadmiar energii, będzie chciał za wszelką cenę się jej pozbyć. Planując swój dzień, pamiętajmy o potrzebach swoich podopiecznych, o częstych i długich spacerach czy o zapewnieniu zwierzęciu zabawek którymi będzie mógł bawić się w trakcie naszej nieobecności. Szczęśliwe zwierzę sprawi, że my też będziemy mieli więcej powodów do szczęścia.