Większość z nas codziennie chodzi do pracy i wykonuje swoje obowiązki od rana do godzin popołudniowych. Statystycznie pracujemy siedem do ośmiu godzin dziennie (mężczyźni dłużej niż kobiety), cztery godziny poświęcamy na prowadzenie domu, dziewięć godzin śpimy, a pozostały czas poświęcamy na życie towarzyskie oraz… dojazdy do pracy. Na ogół pracujemy od siódmej lub ósmej i kończymy pracę koło piętnastej lub szesnastej, jednak nie jest to reguła, np. pracownicy sklepów odzieżowych pracują nierzadko od dziesiątej do osiemnastej, zaś kucharze i kelnerzy od południa do późnych godzin nocnych. Te liczby robią wrażenie – okazuje się, że pracujemy za dużo.

Praca na etat – czyli jaka?

Praca na etat to stała posada na stanowisku, które zostało przewidziane w planie etatów (firmy, instytucji) i z wynagrodzeniem obliczanym według taryfikatora podmiotu zatrudniającego. Mówiąc prościej, jest to praca wykonywana w ściśle określonych godzinach, która polega na pełnieniu określonej funkcji nadanej odgórnie przez osobę nadzorującą, a często zatrudniającą pracownika. W ten sposób pracuje około siedemnaście milionów Polaków.

Polak pracuje dłużej niż przeciętny Europejczyk

Według danych OECD przeciętny Polak pracuje 45 godzin tygodniowo, czyli aż o pięć godzin dłużej niż Europejczyk. Należymy do najpracowitszych narodów, ale jeśli się nad tym zastanowić, wcale nie przekłada się to na wysokość naszych zarobków. Praca na etat wcale nie jest tak korzystna, jak mogłoby się wydawać – osoby na niskich szczeblach dostają tak niskie wynagrodzenie, że ledwo starcza im na przyzwoite życie. Ponadto na ogół można mówić o jednakowym wynagrodzeniu (tzw. najniższej krajowej), które jest identyczne bez względu na to, jaką pracę się wykonuje i ile trzeba w nią włożyć wysiłku. Dużym minusem są też sztywne ramy czasowe i mała decyzyjność.

Znudziła Ci się praca na etacie?

Zostań swoim własnym szefem i zacznij samodzielnie zarządzać swoim czasem pracy. Wykonuj swoje obowiązki wtedy, kiedy chcesz, a nie wtedy, kiedy ktoś tego od Ciebie wymaga! Jeśli nie chcesz zakładać własnej działalności gospodarczej (a przynajmniej nie od razu), pomyśl np. o karierze konsultantki firmy kosmetycznej (bardzo dobre warunki współpracy proponuje m.in. AVON). To świetna opcja dla tych, którzy nie lubią zobowiązań – pracując w charakterze konsultantki (albo konsultanta) nikomu nie podlegasz, nie musisz mieścić się w żadnych normach ani realizować powierzonych odgórnie zadań. Ta forma zatrudnienia to tak naprawdę pełna dowolność i zero obowiązków – idealna opcja dla tych, którzy mają dość pracy dla etacie. Zmień swoje życie i pracuj dla siebie, a nie dla innych!