Pierwsze auto to bardzo poważna inwestycja, którą warto dobrze przemyśleć i zadbać o wszystkie szczegóły. Odpowiednie i odpowiedzialne podejście przyniesie Nam namacalne korzyści i nie narazi na różnego rodzaju starty. Młodzi ludzie, tuż po zdaniu prawa jazdy, chcą od razu zostać niezależni. Jakie auto wybrać, aby sprawdziło się w rękach młodego kierowcy?

Młody kierowca

Po pierwsze musimy pamiętać, iż młody człowiek, który dopiero co odebrał prawo jazdy, będzie potrzebował nabrać wprawy w jeżdżeniu autem. Obowiązkowe 30 godzin jazdy które wykonuje się podczas kursu na prawo jazdy, to zdecydowanie zbyt mało, aby naprać doświadczenia za kierownicą. Nie można jednak iść w drugą stronę i zupełnie zakazać jazdy młodym osobom. W końcu muszą się one jakoś nauczyć odnaleźć w ruchu miejskim czy nawet podmiejskim. Jakie auto najlepiej sprawdzi się dla młodego kierowcy?

Jakie powinno być pierwsze auto?

Przede wszystkim pierwsze auto powinno być ekonomiczne. Młodzi ludzie przeważnie nie dysponują dużą ilością gotówki a auto należy utrzymać. Bardzo dobrym wyborem jest auto na gaz. Z pewnością duże oszczędności wynikną właśnie z tankowania gazu w odróżnieniu od benzyny czy ropy. Ekonomiczne auta to przeważnie mniejsze auta. Małe auto jest z pewnością dużym ułatwieniem dla młodego kierowcy. Zwłaszcza w ruchu miejskim, dużo swobodniej można poruszać się autem niewielkich rozmiarów, niż np. autem w nadwoziu kombi. Przy zakupie pierwszego auta często pada pytanie o stan techniczny auta. Z jednej strony wiadomym jest, że auto musi być sprawne i bezpieczne. Jeśli jednak dysponujemy kwotą kilku tysięcy złotych, trudno oczekiwać nowego auta, wyposażonego w najnowsze systemy bezpieczeństwa. Auta za kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy złotych, przeważnie nie są utrzymane w idealnym stanie. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli auto na wstępie będzie miało niewielkie zarysowania czy wgniotki, młody kierowca nie będzie miał aż takiego stresu, w trakcie jazdy w mieście czy np. podczas parkowania. Warto wybrać małe auto miejskie, które posłuży młodemu kierowcy jako wstęp do jego historii z motoryzacją.