Prace w ogrodzie to zajęcie dla pasjonatów. Aby ogród w lecie wyglądał pięknie, należy dbać o niego przez cały rok. Wiąże się to z cierpliwością i skrupulatnością. Wielu ogrodników z pewnością potwierdzi, że odpowiednie planowanie ustrzeże nas przed niespodziankami. Jest to dobry wstęp to odpowiednich przygotowań i nawet zapominalskim pozwoli na spokojną pracę. Zaplanujmy co należy zrobić o każdej porze roku aby nasz ogród stał się najpiękniejszym w okolicy.

Praca w ogrodzie i pory roku

W zimie wydawałoby się, że prace w ogrodzie nie istnieją. Nic bardziej mylnego. Drzewa oraz krzewy znajdują się co prawda w stanie zimowego spoczynku, co jednak nie usprawiedliwia nas przed nie dbaniem o nie. Należy dokładnie je osłonić. Zwłaszcza te wrażliwe. Uzywamy do tego otulin a przy dużych opadach śniegu co jakiś czas powinniśmy strząsać śnieg z gałęzi. Gdy pogoda dopisze, możemy wykorzystać ten moment na przycinanie drzew i krzewów. Ponieważ są w stanie spoczynku, nie odniosą one ran. Powoli możemy przemyśleć sprawę sadzenia warzyw w szklarni. Będzie to sałata, rzodkiewka czy szpinak.

Wiosną bywa jeszcze mrożno, dlatego też warto sprawdzić stan otulin roślin. Włóknina lub folia powinny nadal chronić przed przymrozkami. Gdy gleba się nagrzeje możemy sadzić wczesne warzywa. W kwietniu pojawią się kwiaty cebulowe. Czas na sadzenie wytrzymałych bylin i traw. Trawnik zaczyna już rosnąć i należy przemyśleć sprawę pierwszego koszenia.

W lecie ogrody w końcu utoną w kwiatach. Pojawią się róże które należy pilnować, aby nie zostało na nich zbyt dużo zwiędłych kwiatów. W ogrodzie pojawiają się owoce takie jak wiśnie i czereśnie. Siejemy też warzywa: sałatę, kapustę czy marchew. Pod koniec lata możemy zrobić wysiew świeżej trawy.

Trzymając się planu całorocznego, z pewnością nasz ogród będzie piękniejszy z roku na rok.