Zastanawiając się jak urządzić salon, ważnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest jaki rodzaj podłogi będzie najbardziej odpowiedni do reprezentacyjnego salonu? Wybór podłogi do salonu to ważne zadanie, ponieważ będzie ona niezwykle istotnym elementem wykończeniowym. Zadecyduje on o wystroju wnętrza. Obecnie w salonie najmodniejsze jest stosowanie podłóg o wymyślnych kompozycjach i intensywnych kolorach. Modne są podłogi białe, srebrne lub nawet przemysłowe.

Parkiet

Parkiet jest zawsze modny. Podłogi drewniane z drewna dębu, orzecha czy buku, ułożona najczęściej we wzór jodełki, cegiełki albo w kwadraty – to podłoga, jaką pamiętamy z domu naszych dziadków. Parkiety są eleganckie, solidne, a z wiekiem zyskują nawet na urodzie. Taka podłoga świetnie się prezentuje w każdym mieszkaniu – bez względu na jego styl. W salonie urządzonym tradycyjnie taki parkiet będzie klamrą spinającą klasyczny styl. Do wnętrz nowoczesnych wniesie natomiast ciepło i przytulny nastrój. Rodzime gatunki drewna są podatne na zmiany kolorów, np. poprzez bejcowanie. W takiej postaci śmiało mogą być alternatywą dla dużo droższych podłóg egzotycznych.

Drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne pochodzące z dalekich rejonów świata (m.in. merbau, tek, wenge, iroko, tauari, doussie, palisander, kempas) cieszy się u nas dużą popularnością. Parkiet egzotyczny występuje w mnóstwie pięknych, naturalnych barw: od słomkowej i miodowej, przez czerwień i bordo, aż po różne odcienie brązów, a nawet czerń. Dlatego podłogi egzotyczne tak łatwo jest dobrać do kolorystyki wnętrza. Dodatkowy atut takiej podłogi to niespotykane w drewnie europejskim usłojenie. Najczęściej stosowanym – i pasującym szczególnie do nowocześnie urządzonego salonu -sposobem układania tego drewna jest wzór okrętowy. Jest to nieregularny układ, w którym deski rozmieszczone są w sposób losowy pod względem długości klepek i koloru.