Wiele osób zastanawia się nad tym czy w swojej topologii sieci domowej zastosować sieć bezprzewodową WiFi czy poprowadzoną na kablu sieciowym LAN? To odwieczne pytanie związane jest przede wszystkim z jakością i poszczególnymi parametrami internetu. Poniżej rozwiążemy wszelkiego rodzaju stereotypy dotyczące sieci WiFi i LAN.

Szybkość Internetu

Bez wątpienia znacznie wygodniejsze rozwiązaniem jest sieć bezprzewodowa WiFi Chociażby ze względu na to że wszelkiego rodzaju okablowanie jest to zupełnie niepotrzebne. Tak naprawdę wszelkie wątpliwości związane z siecią WiFi związane są z tym że przy jej zastosowaniu można stracić na jakości połączenia. Czy naprawdę szybkim internecie domowym takim jak 300 megabitów na sekundę i więcej dobry router to podstawa. Bitwy się tutaj również zasięg ponieważ jeżeli masz router będzie obsługiwał sieć dostaw my będziemy znajdować się w granicach tej odległości to możemy odczuć ubytki na dobrej jakości i całkiem powolnym połączeniu.

Niezawodność WiFi

Grzymały dobry router internet nie przekracza 300 megabitów na sekundę to możemy mieć pewność że odległości do 50 km od routera nasze połączenie nie traci na jakości. W ten sposób sieć WiFi do dokładnej takie same parametry jak połączenie za pomocą kabla czyli LAN. W wielu przypadkach wystrzelone Internet WiFi może okazać się również tańszym rozwiązaniem ponieważ wszystkiego rodzaju przeciąganie kabla często związane jest z różnego rodzaju remontem który naraża nas na duże koszty. W przypadku sieci WiFi jeżeli nasza płyta główna nie ma wbudowanego modemu bezprzewodowego to taki można dokupić w zwykłym sklepie do maksymalnie 50 zł.

Wymiana sprzętu na nowy

Przypadku jeżeli nasze połączenie nie jest zbyt szybkie warto zadbać o to aby wszystkie urządzenia obsługujące internet były sprawne i nowoczesne. Warto co kilka dobrych lat wymienić wszelkie modemy i routery, które będą w stanie obsłużyć szybką sieć internetową. Czasami kiepski router może być powodem niskiej jakości połączenia WiFi, czasami jednak może być spowodowane o wadliwym modemem. Może się okazać również że nasz komputer jest na tyle stary i posiada słabe parametry, że nie jest w stanie poradzić sobie z szybkim połączeniem – w takiej sytuacji konieczne będzie zainwestowanie w nowy komputer.

WiFi czy LAN?

Decydując się na sieć bezprzewodową WiFi lub przewodową LAN warto dopasować odpowiedni rodzaj połączenia do sytuacji w której się znajdujemy. Jeżeli posiadamy bardzo szybki internet wynoszący ponad 300 megabitów na sekundę to warto pomyśleć nad siecią LAN która obsłuży spokojnie znacznie większe prędkości. Jeżeli masz internet to maksymalnie 300 megabitów na sekundę, posiadamy również dobry router i znajdujemy się do 50m od routera to spokojnie sieć WiFi spełni swoje zadanie bez żadnych zarzutów.