Z czym wiąże się brak wentylacji domu? Jaki wpływ ma ilość świeżego powietrza w domu na nasze zdrowie i samopoczucie?

Odpowiednia wentylacja

Dobra wentylacja w domu to taka, która zapewnia odpowiednią wymianę powietrza. Powinna spełniać swoją rolę zarówno latem jak i zimą. Wentylacja latem powinna chłodzić a zimą nie wywiewać z domu ciepła. Bardzo dużym problemem okazuje się częsta wśród właścicieli starszych domów i mieszkań w bloku, wymiana starych okien na nowoczesne, w pełni szczelne. Tutaj ukazuje się nam pełen obraz szkód jakie spowodowane są brakiem wentylacji. Wciąż zaparowane szyby, zaduch w mieszkaniu i początki pleśni na ścianach. Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę jaki wpływ może mieć pleśń na nasze zdrowie. Do tego jej usunięcie wiąże się z ogromnymi kosztami i mało kiedy jest gwarancją że za jakiś czas nie pojawi się w naszym domu ponownie.

Przewiew powietrza

Wybierając mieszkanie lub budując dom warto zwrócić uwagę na istniejące systemy wentylacji lub wybrać taki system, aby była najskuteczniejsza w naszym domu. Najprostszym systemem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Dzięki niej powietrze wprowadzane jest do pomieszczeń przez nawiewniki a usuwane przez kanały wywiewne. Taki system jest bardzo tani w wykonaniu. Jednak posiada dużą wadę. Koszty związane z ogrzewaniem napływającego zimnego powietrza są ogromne. Niestety w przypadku tego systemu nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości zimnego powietrza dopływającego do pomieszczeń. Przy systemie wentylacji mechanicznej przepływ powietrza w domu wymuszany jest przez wentylator.

Szkodliwość dla zdrowia

Pamiętajmy, iż długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, jest wyjątkowo szkodliwe dla naszego organizmu. Zaczynając od senności, bóli i zawrotów głowy, poprzez rozkojarzenie i osłabienie. W niektórych przypadkach może dojść do podrażnienia oczu, dróg oddechowych lub wręcz do depresji.