W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na odwieczny dylemat każdego rodzica – czy wakacje z dziećmi mają sens? Z jednej strony małżonkowie nie chcą rozstawać się ze szkrabami, aby i one zobaczyły coś nowego i od najmłodszych lat poznawały świat. Z drugiej zaś strony młodzi rodzice marzą o podróży we dwoje, żeby przypomnieć sobie czasy narzeczeństwa, kiedy życie rodzinne było zdecydowanie bardziej spokojne i przewidywalne. To zupełnie naturalne rozważania, w których nie ma absolutnie nic niewłaściwego. Przedstawimy plusy i minusy rodzinnych wyjazdów w pełnym składzie oraz zaproponujemy, gdzie wybrać się większą ekipą.

Plusy wakacji w pełnym składzie

Do zalet wakacji z dziećmi należy okazja do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Na co dzień ciągle brakuje kogoś w domu – czy to mamy, czy też taty. Wakacje w pełnym składzie to niepowtarzalna okazja do wzmocnienia rodzinnych więzi. Po drugie, zabierając dzieci w nowe miejsca, uczestniczysz w odkrywaniu przez nie świata i przekazujesz im bezcenną wiedzę, którą wykorzystają później. Po trzecie, każda sekunda z życia malucha jest bezcenna – większość rodziców nie chce stracić żadnej chwili z rozwoju dziecka. Zabierając szkraby na wakacje, masz pełną kontrolę nad sytuacją, od nikogo nie jesteś uzależniony – w razie awaryjnych sytuacji jesteś osobą decydującą.

Minusy wczasów z dziećmi

Jakie są minusy rodzinnych wypadów? Cóż, prawdopodobnie nie odpoczniesz tak, jak kiedyś marzyłeś. Wakacje z dziećmi należą do aktywnych – maluchy wymagają pełnego zaangażowania, trzeba im kreatywnie organizować czas. Raczej nie poleżysz na plaży w błogiej nieświadomości. Minusem są też pewne ograniczenia w poruszaniu się – wyobraź sobie spacer z wózkiem na plaży (warto wybrać wiec kurort, w którym jest molo i dużo miejsca na spacery). Wyjazd w trójkę, czwórkę czy piątkę to również dużo większe koszty niż skromne wczasy we dwoje.

Gdzie pojechać w rodzinnym gronie?

Z małymi dziećmi nie warto wyjeżdżać zbyt daleko. Dlaczego? Po pierwsze maluchy źle znoszą długie podróże, a marudzące dziecko w samochodzie sprawi, że wszyscy podróżnicy będą zmęczeni. Pojedźcie gdzieś na wieś – na Kaszuby, w góry, nad morze. Świetną opcją jest wynajęcie domków letniskowych z aneksem kuchennym i łazienką. Będziecie w pełni dyspozycyjni, dzieci będą czuły się jak w domu i spędzicie naprawdę udane wakacje. Raczej nie nastawiajcie się na zwiedzanie, kreatywne wakacje w mieście warto odłożyć na później, kiedy dzieci będą starsze.

WAKACJE ZA GRANICĄ
Jaką podjąć decyzję?

Reasumując, wakacje z dziećmi mają swoje plusy i minusy. Mogą być niezapomnianą przygodą, ale rodzice powinni liczyć się z tym, że poświęcając maksimum czasu i zaangażowania szkrabom, sami nie odpoczną tak efektywnie, jak by chcieli. Jak naleźć wyjście z sytuacji? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli planujesz dwutygodniowy urlop i masz zaufanych ludzi, z którymi nie boisz się zostawić swoje małe skarby,  zaplanuj letnie wycieczki w dwóch terminach. Najpierw pojedźcie z dziećmi w spokojne miejsce, najlepiej w kraju, a później wybierzcie się gdzieś tylko we dwoje.