Lejący się z nieba nieustanny żar, blisko 40 stopni na termometrach, rozszalałe lato w pełni. Zimą tęsknimy za upałami, latem na nie narzekamy i marzymy o optymalnych warunkach na zewnątrz. A jak latem radzą sobie nasze zwierzęta? Jak o nie zadbać?

Jak dbać o zwierzęta?

Przede wszystkim należy stworzyć im taki sam komfort przetrwania jak sobie. Dostęp do świeżej i chłodnej wody, częste spacery, a nawet zimne okłady. Warto również pamiętać o odpowiednim żywieniu naszych zwierzaków – mniej tłustych przekąsek, a zdecydowanie więcej suchej karmy!

Polecane są także kąpiele z zastosowaniem kosmetyków dla zwierząt. Na rynku dostępne są też suche szampony dla psów i kotów, więc dla tych czworonogów, które za kąpielami nie przepadają, to świetna alternatywa. Gdy wychodzimy na spacer, warto zaopatrzyć się w butelkę wody dla zwierzaka lub dowolny rozpylacz, aby co jakiś czas skierować delikatną mgiełkę na głowę i sierść naszych małych przyjaciół. Ponadto nigdy nie zostawiajmy zwierząt w zamkniętym samochodzie podczas upału, ponieważ może się to skończyć tragicznie, a w najlepszym razie przegrzaniem organizmu, które nierzadko doprowadza do nieodwracalnych zmian.

Pielęgnacja naszych czworonożnych podopiecznych jest niezwykle ważna. Dbając o nich, nie zapominajmy o podstawach, czyli o profilaktyce zdrowotnej, tj. szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym. Szczególnie latem zwierzaki narażone są na atak pasożytów, stąd nasza nieuwaga może skutkować nieprzyjemnościami.

Co więcej, nie trzymajmy psów na łańcuchach! To wbrew ustawie o ochronie zwierząt, poza tym w upalne dni bezsprzecznie zagraża życiu. Lato jest czasem urlopów, odpoczynku i beztroskiego relaksu, jednak nie zapominajmy o potrzebach naszych zwierzaków, które w upalne dni wymagają więcej uwagi właścicieli.