W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat narosło sporo mitów na temat kawy. Kiedyś mówiono, że jest szkodliwa dla zdrowia, że wpływa negatywnie na serce oraz na teraz posiłkując się różnymi badaniami można wyczytać, że jest zupełnie na odwrót. Ostatnie lata pokazują nam, że picie kawy ma swoje dobre strony, dlatego dziś skupimy się właśnie na nich. Poznajcie kilka pozytywnych rzeczy jakie niesie za sobą picie kawy.

Wpływa korzystnie na koncentrację

Jeżeli masz za sobą ciężką, nieprzespaną noc, to kubek gorącej aromatycznej kawy z pewnością korzystnie wpłynie na Twój organizm. Odpowiednio pobudzi i sprawi, że mózg będzie lepiej funkcjonował. Jeżeli krótko spałeś, a musisz prowadzić samochód, to tym bardziej wskazane jest wypicie filiżanki kawy. Idealnie sprawdzi się kiedy długo przygotowywałeś się do egzaminu lub miałeś problemy z zaśnięciem. Pamiętaj, aby nie przesadzić z dawką kofeiny, bo wtedy skutek może być odwrotny. Jeden kubek, jedna filiżanka rano, chwilę przed wyjściem powinna w zupełności wystarczyć.

Pomaga w odchudzaniu

Tak, i to wcale nie żart. Udowodniono naukowo, że regularne picie kawy, ma korzystny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, ponieważ wzmacnia tempo przemiany materii. Oczywiście ważne jest, aby wybierać dobre gatunki kawy i nie stosować dodatkowo cukru i kalorycznej śmietanki. Jeżeli nie lubisz czarnej kawy, dodaj do niej odrobinę mleka np. 1,5%, zamiast słodzików i cukru wybierz np. miód, a najlepiej w ogóle zrezygnuj ze słodzenia. Tylko czarna, niesłodzona kawa ma 0 kcl, każdy dodatek zwiększa jej kaloryczność nawet do kilkuset kalorii na jeden kubek (słodkie syropy, śmietana w proszku, śmietanka do kawy, tłuste mleko, cukier, niezdrowy słodzik itp)

Redukuje stres i poprawia nastrój

skad pochodzi kawa

Jeżeli wstałeś lewą nogą, to doskonałym sposobem na pozbycie się wisielczego humoru jest przygotowanie kubka gorącej kawy. Zapach, który uniesie się w powietrzu w szybkim tempie poprawi Twój nastrój. Dzięki niemu dzień będzie należał do udanych. Aromat świeżo zaparzonej kawy, to gwarancja miłego początku dnia! Nic tak nie poprawia nastroju jak poranna kawa, najlepiej w miłym towarzystwie przyjaciela lub naszej drugiej połówki. Warto zadbać o miły początek dnia, ponieważ to on decyduje o tym jak potoczy się dalsza jego część.

Zmniejsza ból mięśni

Jeżeli dużo ćwiczysz, to zapewne ból mięśni jest Ci dość dobrze znany. Popularne zakwasy zdarzają się dość często, jednak można łatwo zniwelować ich odczuwanie nawet o połowę. Badania wykazały, że picie 2-3 filiżanek kawy dziennie, może zmniejszyć odczuwalność zakwasów o około połowę. Działa o wiele lepiej niż proszki przeciwbólowe. Oczywiście należy pamiętać, żeby wybierać kawę dobrą gatunkowo – najlepiej tą w ziarnach, które sami zmielimy, oczywiście jeżeli mamy taką możliwość.