Psy i koty to nasi domowi pupile, którym poświęcamy dużo uwagi. Jednak dbanie o ich pełną miskę czy wygodne posłanie to nie wszystkie obowiązki właściciela zwierzaka. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja, dzięki której pies czy kot nie tylko zachowa czystość, ale również uniknie wielu chorób skóry czy nawet narządów wewnętrznych.

Jak dbać o zwierzęta domowe?

Ludzie przywiązują dużą uwagę do tego, czym i jak pielęgnują swoje ciało. Ważnym elementem naszego życia jest odpowiednia higiena i zachowanie czystości. Skoro sami tak bardzo dbamy o nasze zdrowie i wygląd zewnętrzny, to samo powinniśmy uczynić naszym pupilom, z którymi mieszkamy pod jednym dachem. Pielęgnacja ich sierści jest nie mniej ważna, a każde zaniedbanie w tej kwestii może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego należy systematycznie troszczyć się o stan skóry oraz owłosienia naszych milusińskich. Przydatne w tej kwestii będą kosmetyki, takie jak specjalne preparaty dla psów czy suche szampony dla kotów.

Pielęgnacja kotów

Na początku zajmijmy się pielęgnacją kotów. Wyróżniamy dwa typy, ze względu na tryb ich życia – zwierzaki wychodzące oraz przebywające w domu. Pierwsze z nich, z racji częstego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, są bardziej narażone na różnego rodzaju drobnoustroje czy choroby, którymi mogą zarazić się np. od innych kotów. Z drugiej strony ich sierść staje się mocniejsza i ma mniejszą podatność na linienie. Z kolei koty przebywające wyłącznie w domu mają tendencje do powstawania kul włosowych, a nawet do pojawienia się łupieżu. W każdym z wymienionych wypadków niezbędna okazuje się właściwa i systematyczna pielęgnacja.

Jak należy ją wykonywać? Przede wszystkim trzeba skupić się na pielęgnacji sierści. Regularne szczotkowanie jest szczególnie ważne w przypadku kotów domowych, które linieją przez cały rok. Zwierzaki nie lubią kontaktu z wodą, dlatego ich mycie powinno odbywać się jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Do wszystkich innych przypadków warto zastosować wspomniany wcześniej suchy szampon. Ważne jest także obcinanie pazurów. Zbyt długie nie tylko będą o wszystko zahaczać, ale także istnieje większe prawdopodobieństwo bolesnego ułamania któregoś pazura. Nie zapominajmy także o higienie jamy ustnej. Kontrolujmy stan zębów oraz reagujmy, gdy pojawi się na nich kamień bądź ubytek. To samo dotyczy pielęgnacji uszu, nosa oraz oczu.