Działają na nasze zmysły, reagujemy na nie, zachwycamy się mniej lub bardziej intensywnym aromatem, często przywołują wspomnienia. Magiczny świat zapachów. Czy istnieje tzw. perfumowany dress code w pracy?

PERFUMOWANY DRESS CODE

Stosowanie perfum w pracy budzi niemałe kontrowersje, stąd w wielu firmach istnieje regulaminowy dress code w kwestii używania zapachów. Świat zapachów jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Co więcej, gusta ludzi różnią się na tyle, iż istnieje ryzyko perfumowanego konfliktu w środowisku pracy.

Zapachy bardzo silnie wpływają na układ nerwowy. Dzieje się to za pośrednictwem zmysłu węchu i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do bólu głowy lub senności. Niemniej używanie ulubionych perfum nierzadko pomaga nam przetrwać trudny dzień, czujemy się świeżo i pewnie. Często utożsamiamy się z jednym zapachem, a w następstwie identyfikowani jesteśmy z pewną grupą zapachów. Jak zachować kompromis?

Rodzaje zapachów

PERFUMOWANY DRESS CODE

Istnieje wiele podziałów perfum, jednak brak na rynku oficjalnej hierarchii zapachów. Producenci klasyfikują zapachy na orientalne, szyprowe, cytrusowe, owocowe, kwiatowe, drzewne i aldehydowe. Który z nich idealnie pasuje do pracy w biurze?

W miejscu pracy powinniśmy współtworzyć komfortowe warunki do wykonywania zadań tak, aby nie rozpraszać współpracowników i nie przeszkadzać im w realizowaniu zadań. Do pracy świetnie komponują się lekkie i delikatne zapachy, zdecydowanie mniej skoncentrowane. Dlatego cytrusowo-kwiatowa gama zapachów doskonale pasuje do przestrzeni biurowej. Działa ożywczo i rozprzestrzenia się w powietrzu, pozostawiając przyjemną mgiełkę w powietrzu.

Przy aplikacji zapachu warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością i postawić na dyskrecję. Wystarczy nanieść subtelnie nutę na nadgarstki oraz w okolice szyi czy włosów. Ważnym elementem w pracy jest stworzenie wizerunku osoby kompetentnej i godnej zaufania, stąd niekontrowersyjne perfumy są optymalnym wariantem.