Działają na nasze zmysły, reagujemy na nie, zachwycamy się mniej lub bardziej intensywnym aromatem, często przywołują wspomnienia. Magiczny świat zapachów. Czy istnieje tzw. perfumowany dress code w pracy?

Stosowanie perfum w pracy budzi niemałe kontrowersje, stąd w wielu firmach istnieje regulaminowy dress code w kwestii używania zapachów. Świat zapachów jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Co więcej, gusta ludzi różnią się na tyle, iż istnieje ryzyko perfumowanego konfliktu w środowisku pracy.
Zapachy bardzo silnie wpływają na układ nerwowy. Dzieje się to za pośrednictwem zmysłu węchu i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do bólu głowy lub senności. Niemniej używanie ulubionych perfum nierzadko pomaga nam przetrwać trudny dzień, czujemy się świeżo i pewnie. Często utożsamiamy się z jednym zapachem, a w następstwie identyfikowani jesteśmy z pewną grupą zapachów. Jak zachować kompromis?
Rodzaje zapachów

Istnieje wiele podziałów perfum, jednak brak na rynku oficjalnej hierarchii zapachów. Producenci klasyfikują zapachy na orientalne, szyprowe, cytrusowe, owocowe, kwiatowe, drzewne i aldehydowe. Który z nich idealnie pasuje do pracy w biurze?
W miejscu pracy powinniśmy współtworzyć komfortowe warunki do wykonywania zadań tak, aby nie rozpraszać współpracowników i nie przeszkadzać im w realizowaniu zadań. Do pracy świetnie komponują się lekkie i delikatne zapachy, zdecydowanie mniej skoncentrowane. Dlatego cytrusowo-kwiatowa gama zapachów doskonale pasuje do przestrzeni biurowej. Działa ożywczo i rozprzestrzenia się w powietrzu, pozostawiając przyjemną mgiełkę w powietrzu.
Przy aplikacji zapachu warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością i postawić na dyskrecję. Wystarczy nanieść subtelnie nutę na nadgarstki oraz w okolice szyi czy włosów. Ważnym elementem w pracy jest stworzenie wizerunku osoby kompetentnej i godnej zaufania, stąd niekontrowersyjne perfumy są optymalnym wariantem.
Najnowsze komentarze