Świadomość ludzi na temat odnawialnych źródeł energii jest co raz większa. Firmy jak i osoby prywatne co raz częściej decydują się na założenie własnej elektrowni. Dzięki temu produkują prąd całkowicie za darmo obniżając tym samym rachunki za energię elektryczną. Żeby oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną wystarczy powierzyć jej zrobienie fachowcom, którzy kompleksowo zajmą się tworzeniem instalacji od A do Z. Na co warto zdecydować i co należy wiedzieć o odnawialnych źródłach energii?

Elektrownia wiatrowa i słoneczna

Słońce jak i wiatr są już od dawna wykorzystywane do produkcji energii. W naszym Polskim klimacie, mamy tych dwóch czynników pod dostatkiem. Panele słoneczne działają cały rok, nawet w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybciej robi się ciemno. Na szczęście skuteczność paneli fotowoltaicznych nie zależy od pory roku, ale od słońca, które świeci nawet zimą. Oczywiście największą produkcję prądu obserwujemy w miesiącach letnich. Jednak nie jesteśmy jej w stanie od razu spożytkować w całości. Dlatego zostaje ona skumulowana i możemy wykorzystać ją w czasie kiedy mamy na nią większe zapotrzebowanie.

Wiatraki

Energia pozyskiwana z wiatru nie jest u nas, aż tak bardzo popularna jak u zachodnich sąsiadów. Ten sposób pozyskiwania energii jest bardziej kosztowny i niestety, żeby obsłużyć duże gospodarstwo domowe, to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Jeżeli zdecydujemy się na małą elektrownię wiatrową, można pomyśleć o połączeniu tej metody pozyskiwania energii z fotowoltaiką. Kiedy przestaje świecić słonce, zwykle wzmaga się wiatr – tak więc energię z wiatru będziemy produkowali wtedy, kiedy zajdzie słońce, czy np. wieczorem. Natomiast w czasie słonecznych momentów, będziemy produkowali energię ze słońca.

Koszty związane z założeniem paneli

Jeżeli zdecydujemy się na założenie instalacji fotowoltaicznej nasze koszty będą znacznie niższe niż w przypadku zbudowania elektrowni wiatrowej. Dzięki programowi rządowemu „Mój prąd” możemy skorzystać z dofinansowania 5000zł, które znacznie obniża koszt całej inwestycji.