Ostatnie lata, to olbrzymi wzrost zainteresowania panelami fotowoltaicznymi. Ze względu na zniżki i dofinansowania mnóstwo osób prywatnych jak i firm zdecydowało się założyć instalację fotowoltaiczną. To bardzo dobre rozwiązanie jeżeli cenimy sobie niezależność i oszczędność. Dużo osób zastanawia się jednak jaka jest różnica między kolektorami słonecznymi, a panelami i w które warto zainwestować.

Kolektory słoneczne

Zadaniem kolektora słonecznego jest przemiana energii z promieniowania słonecznego w energie cieplną. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możemy m.in. podgrzać wodę użytkową, którą wykorzystujemy codziennie do mycia, czy kąpieli. Podgrzejemy także wodę w basenie, czy możemy użyć jej do wspomagania centralnego ogrzewania. Kolektory słoneczne największą wydajność uzyskują kiedy zwrócone są w kierunku południowym. Jeżeli odpowiednio dobierzemy kolektory słoneczne możemy liczyć na około 70% oszczędności na opłatach za ciepła wodę. Kolektory można ułożyć na dachu, czy na gruncie, ta druga opcja jest o tyle korzystniejsza, że łatwiej taką instalację utrzymać w czystości. Należy tutaj wziąć pod uwagę fakt, że urządzenia na których zbiera się brud czy kurz są mniej wydajne, dlatego trzeba utrzymywać je w należytej czystości.

Panele słoneczne

W tym przypadku energia ze słońca przerabiana jest na energię elektryczną, która płynie w naszych gniazdkach. Dzięki niej możemy np. zasilać urządzenia domowe. Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa i działa cały rok. Nadwyżkę wyprodukowanej energii możemy odebrać sobie w czasie, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze, czyli np. w miesiącach zimowych. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy liczyć nawet na ponad 90% niższe rachunki za energię – nie musimy też martwić się o podwyżkę cen prądu, ponieważ produkujemy sobie swój własny. Panele słoneczne można zainstalować na dachu budynku, elewacji, czy na gruncie. Warto zrobić to do końca 2020r, aby skorzystać z obowiązujących w tej chwili dotacji.