Zakładając panele fotowoltaiczne musimy mieć na uwadze kilka ważnych rzeczy. Jedną z nich jest wymian licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy. Oczywiście nie robimy tego sami, w ciągu 30 dni od zgłoszenia naszej instalacji zrobi to, uprawniony do tego pracownik. Na początku warto sobie jednak odpowiedzieć na pytane, co to jest licznik dwukierunkowy i do czego w ogóle jest nam potrzebny?

Liczniki jedno i dwukierunkowe

Licznik jednokierunkowy jest to urządzenie, które mierzy napięcie i prąd, który przepływa przez licznik. Jest on potrzebny w domach/firmach gdzie nie ma instalacji fotowoltaicznej. Pokazuje on nam ile energii zostało wprowadzonej do naszego budynku i dzięki niemu możemy rozliczyć się z dostawcą prądu. Jeżeli zdecydujemy się na założenie paneli fotowoltaicznych potrzebna jest wymiana tego urządzenia na inne, takie które będzie pokazywało dodatkowo ile energii wyprodukowaliśmy i wprowadziliśmy do sieci – czyli licznik dwukierunkowy.

Wymiana licznika

Po założeniu instalacji fotowoltaicznej i gdy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, musimy zgłosić ten fakt do naszego operatora. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów, zakład energetyczny musi w ciągu 30 dni wymienić nasz licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy. Nie musimy martwić się żadnymi dodatkowymi instalacjami, czy remontami. Nowy licznik zakłada się dokładnie w tym samym miejscu co poprzedni.

Koszty związane z wymianą licznika na dwukierunkowy

Podsumowując – wymiana licznika z jednokierunkowo na dwukierunkowy jest niezbędna. Jeżeli z jakiegoś powodu tego nie zrobimy, będzie to niezgodne z polskim prawem. Warto więc poprosić dotychczasowego dostawce prądu o taką wymianę, tym bardziej, że jest ona zupełnie bezpłatna i nie ponosimy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki temu nasza instalacja fotowoltaiczna będzie pracowała bez zarzutu, a nasze rachunki za prąd będą zdecydowanie niższe.