Panele fotowoltaiczne dzięki swojej prostej konstrukcji są praktycznie bezawaryjne. Trwałość i solidność materiałów, z których są wykonane daje możliwość udzielenia ich producentom gwarancji aż 25 lat niezawodnej pracy. Wybierając panele fotowoltaiczne znanych producentów minimalizujesz praktycznie do zera możliwość wystąpienia wad lub uszkodzeń.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych a ich trwałość

Technologia wciąż się rozwija, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań. W obecnej chwili klient zainteresowany inwestycją w system fotowoltaiki ma do wyboru kilka różnych rodzajów paneli. Te najbardziej popularne to:
– panele monokrystaliczne
– panele polikrystaliczne
– panele amorficzne (ze stopów innych pierwiastków)

Obecnie panele monokrystaliczne są najdroższe. Charakteryzują się największą sprawnością jednak różnice w stosunku do paneli polikrystalicznych są bardzo niewielkie i nie wpływają na pogorszenie jakości czy trwałości. Panele polikrystaliczne dzięki temu, że są tańsze praktycznie „wygrały” na rynku. Stanowią obecnie ok 75% światowych instalacji. Porównując panele tych samych mocy należy kierować się przede wszystkim jakością oraz gabarytami, tak aby estetycznie wyglądały na naszym dachu. Markowe panele polikrystaliczne oraz monokrystaliczne posiadają gwarancję aż 25 lat a czasem nawet więcej.

Odporność instalacji fotowoltaicznej na warunki atmosferyczne

Jednym z najczęściej padających pytań klientów decydujących się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną jest pytanie o warunki atmosferyczne. A co kiedy spadnie grad? A jeśli będzie burza? Co jeśli panele pokryje gruba warstwa śniegu? W dzisiejszych czasach na te pytanie odpowiadają normy. Każdy producent paneli wytworzonych zgodnie z normami PN-EN 61215:2005 (wraz z aktualizacją z 2013 roku) oraz normą PN-EN 61646:2008 zobowiązany jest do zachowania jakości oraz bezpieczeństwa. Panele muszą wytrzymać m.in. uderzenie kulki lodu o średnicy 2,5cm wystrzelonej z prędkością 80 km/h. Śnieg również nie stanowi problemu ponieważ każdy panel wytrzymuje nacisk o sile nawet 800 kg/m2. Każda wykonana przez nasza firmę instalacja fotowoltaiczna jest w odpowiedni sposób zabezpieczona przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna. Stosujemy ograniczniki przepięć markowych producentów dzięki czemu chronimy moduły fotowoltaiczne oraz falowniki przed uszkodzeniami.