Energia elektryczna towarzyszy nam od wielu lat. Z prądu korzystamy każdego dnia i ciężko nam wyobrazić sobie, że mogłoby go nie być. Dlatego warto jest pomyśleć bardziej przyszłościowo i zastanowić się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, które gwarantują nam produkcję darmowego prądu prosto ze słońca. Dzięki temu, energia elektryczna będzie kosztowała nas znacznie mniej niż do tej pory, a także przyczynimy się do poprawy jakości powietrza.

Dlaczego fotowoltaika jest taka droga?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które pierwszy raz zetkną się z panelami fotowoltaicznymi. Jednak jest to tylko pierwsze wrażenie. Przyglądając się bliżej takiej inwestycji okazuje się, że cenę tego typu instalacji można łatwo obniżyć poprzez dofinansowania ulgi z których można skorzystać. Zanim zupełnie odrzucimy opcję założenia u siebie paneli słonecznych, warto zasięgnąć opinii i dokładnie przyjrzeć się wszystkim kosztom, które okażą się wcale nie takie straszne.

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

To inwestycja w przyszłość. Zwiększony wydatek na początku, bardzo szybko przyniesie korzyści. Nasza domowa elektrownia w ciągu 5-10 lat całkowicie się zwróci,  a panele fotowoltaiczne będą służyły kolejnych kilkadziesiąt lat obniżając nasze rachunki za prąd o ponad 90%. To także duży krok w ochronie środowiska. Ponieważ nasze panele nie emitują żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na jakość powietrza, czy na zdrowie ludzi i zwierząt.

Cena uzależniona jest od wielkości instalacji. Dlatego tak ważna jest konsultacja z wykwalifikowanym pracownikiem, który na podstawie m.in. rachunku za prąd obliczy nam koszty związane z zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych. Oczywiście wstępna wycena nie jest tą ceną końcową, ponieważ docelowo zapłacimy znacznie mniej – należy tylko skorzystać z dostępnych dofinansowań i ulg.

Panele słoneczne koszt

Cena uzależniona jest od wielkości instalacji. Dlatego tak ważna jest konsultacja z wykwalifikowanym pracownikiem, który na podstawie m.in. rachunku za prąd obliczy nam koszty związane z zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych. Oczywiście wstępna wycena nie jest tą ceną końcową, ponieważ docelowo zapłacimy znacznie mniej – należy tylko skorzystać z dostępnych dofinansowań i ulg.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca

Fotowoltaika nie będzie opłacalna, jeżeli instalacja położona będzie w miejscu gdzie jest spore zacienienie, lub gdy rachunki za prąd są niezwykle niskie. Jednak jeżeli umówimy się na spotkanie z doradcą, to z pewnością wskaże on odpowiednie miejsce, w którym warto byłoby zainstalować panele fotowoltaiczne. Po obejrzeniu rachunku za prąd dokona wszelkich wyliczeń z których będzie można ocenić jaka jest opłacalność tego typu instalacji w konkretnym przypadku.

Fotowoltaika z dofinansowaniem

Do końca 2020r istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Program rządowy „Mój prąd” jest dostępny dla każdego, a kwota która zostanie nam zwrócona to aż 5000zł. Dodatkowo dzięki uldze termomodernizacyjnej można odliczyć instalację w podatku rocznym, a całość inwestycji można rozłożyć na dogodne raty kredytowe.

Fotowoltaika a grad

Panele fotowoltaiczne są niezwykle odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Grad także nie stanowi problemu. Panele fotowoltaiczne są specjalnie testowane właśnie pod względem gradobicia i posiadają specjalne certyfikaty, które gwarantują ich odporność.

Fotowoltaika a zdrowie

Panele fotowoltaiczne nie wpływają negatywnie na zdrowie. Nie emitują szkodliwych gazów, nie wytwarzają też szkodliwego pola elektormagnetycznego. Są wykonane z przyjaznych dla środowiska materiałów i nie szkodzą ludziom, roślinom, zwierzętom ani powietrzu. Są jednymi z bardziej ekologicznych odnawialnych źródeł energii.

Inwertery – co robią i które najlepsze?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną otrzymujemy nie tylko same panele. Sercem całego systemu jest inwerter. Zamienia od prąd stały, na prąd zmienny, czyli taki który płynie np. w naszych gniazdkach i z którego możemy zasilać domowe urządzenia. Wybór inwertera jest bardzo ważny, warto zdać się więc na doświadczenie firm montujących panele fotowoltaiczne. Na rynku dostępne są różne inwertery, a ich ceny są bardzo zróżnicowane