Na jakie kategorie dzielimy oświetlenie i jak najlepiej je połączyć? Warto zadbać o oświetlenie, które wprowadzi nastrój i podkreśli charakter wnętrz. Odpowiednie oświetlenie także odpowiednio wyróżnia konkretną część przestrzeni, coraz częściej wykorzystuje się tą cechę w czasie aranżacji wnętrz.

Atmosfera a oświetlenie


Do każdego wnętrza możemy wprowadzić różnorodną atmosferę. To wszystko uzyskamy poprzez zastosowanie oświetlenia. O czym powinniśmy pamiętać, aby oświetlenie było prawidłowo rozplanowane? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę występujące we wnętrzu naturalne źródła świata. Chodzi tu zarówno o okna, jak i szklane drzwi, luksfery lub świetliki. Dzięki światłu możemy prawidłowo funkcjonować. Światło ma również ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Wprowadza do wnętrz klimat, potrafi mu nadać niepowtarzalny charakter. Dzięki niemu możemy nawet optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Jest ono również ważnym elementem w podkreślaniu faktur występujących we wnętrzu. Dobranie odpowiedniego oświetlenia z pewnością sprawi, że będziemy czuli się we wnętrzu komfortowo.

Oświetlenie i jego rodzaje

Oświetlenie możemy podzielić ze względu na funkcje jakie spełnia w naszym wnętrzu. Najpopularniejszym jest oświetlenie główne. To przeważnie wiszące lampy, plafony lub żyrandole. Oświetlenie pomocnicze i robocze, zwanym zadaniowym, pomaga nam w zaznaczeniu miejsca pracy oraz ułatwienia wykonywania domowych zadań. Ostatnim oświetleniem będącym kluczowym elementem we wnętrzu jest oświetlenie dekoracyjne. Warto przemyśleć dokładnie jak połączymy każdy rodzaj oświetlenia. Muszą one być spójne zarówno pod względem designu jak i kolorystyki światła. Oświetlenie główne powinno oświetlać najmocniejszym światłem i zaznaczać najważniejsze miejsca w domu, oraz te w których najdłużej przebywamy. Oświetlenie robocze sprawi, że wykonywana praca będzie precyzyjniejsza a nasze oczy nie będą się aż tak męczyły.