Marzy Ci się jedwabiście gładka w dotyku skóra? Chciałabyś czuć się wyjątkowo każdego dnia, bez względu na nastrój czy strój, jaki na siebie założysz? Chcesz, żeby to Twoje ciało było największą ozdobą? Zadbaj o kondycję swojej skóry, aby nieprzerwanie cieszyć się jej wyjątkowym wyglądem! Uzyskanie pięknej, gładkiej, odżywionej i odpowiednio nawilżonej skóry nie jest tak trudnym zadaniem, jak może się wydawać. Nie wymaga to wielogodzinnych zabiegów, które spędzają nam sen z powiek. Ważna jest systematyczność i podstawowa wiedza jak należy dbać o naskórek.

Podstawy pielęgnacji skóry

Istnieją trzy podstawowe kroki, którymi należy się kierować przy każdej pielęgnacji ciała. Bez znaczenia, w jakiej jest ona kondycji i jaki efekt chcemy uzyskać. Zasadą pierwszą jest oczyszczanie. Bez tego punktu nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą nam z uporaniem się z niedoskonałościami, widocznymi naczynkami czy innymi problemami skórnymi. Oczyszczanie pozwala usunąć nadmiar sebum, potu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą zatykać pory oraz powodować powstawanie trądziku czy innych wyprysków. Ponadto odpowiednio przeprowadzane oczyszczanie pozwoli zrewitalizować się skórze i odżywić zniszczony naskórek. Należy jednak pamiętać, że nawet z tym nie można przesadzać. Nadmierna ilość wody może, co ciekawe, wysuszać skórę i osłabiać jej naturalną funkcję ochronną.

Zasady prawidłowej pielęgnacji

Można wskazać kilka istotnych zasad, które należy wziąć pod uwagę podczas procesu oczyszczania. Przede wszystkich nie stosujmy zbyt ciepłej i długiej kąpieli. Woda o wysokiej temperaturze może zaburzyć naszą naturalną warstwę tłuszczową. Jeśli cierpimy z powodu przesuszonej skóry, korzystajmy z kosmetyków zawierających naturalne tłuszcze. W kuracji każdego rodzaju cery nieocenionym specyfikiem są kremy bądź balsamy z dodatkiem oleju. Najlepiej nakładać je na wilgotną skórę, ponieważ wtedy ich działanie jest najsilniejsze.

Drugim krokiem odpowiedniej dbałości o skórę jest jej stosowne nawilżenie oraz natłuszczenie. Wskazane wcześniej zasady odnoszą się po części do tego zabiegu, jednak warto go dodatkowo wzbogacić. Ważny jest dobór produktów nawilżających, dopasowanych do naszej skóry. Aby wybrać idealny specyfik, należy sprawdzić czy dany kosmetyk jest przystosowany do rodzaju cery, jaki posiadamy. Jeśli nasz naskórek należy do specjalnej, wrażliwej grupy, np. skóra atopowa, również trzeba zwrócić uwagę czy wybrany produkt nadaje się do zastosowania. Najlepiej, jeśli będzie on wcześniej odpowiednio przebadany dermatologicznie i posiada atesty.

Ciało to jedyny, niepowtarzalny strój, który podkreśla nasze piękno oraz zapewnia odpowiednią barierę ochronną. Zadbana skóra jest świadectwem stosownej pielęgnacji. Nic więc dziwnego, że przykładamy dużą wagę do dbałości o nasz naskórek, aby wyzbyć się problemów z niedoskonałościami. Jak zatem należy prawidłowo pielęgnować skórę, żeby cieszyć się nieprzerwanie jej pięknym wyglądem?

Kosmetyki pielęgnacyjne

W poprzednim artykule wspominaliśmy o istnieniu trzech podstawowych zasad dbania o skórę, które są niemalże obowiązkowe, jeśli zależy nam na uzyskaniu oczekiwanych efektów. Jednym z nich jest oczyszczanie, natomiast następnym stosowne nawilżenie i natłuszczenie skóry. Wybór idealnego produktu jest sprawą podstawową i powinien być pokierowany typem naszej cery oraz posiadać odpowiednie atesty i badania. Do głębokiego i wystarczającego natłuszczenia używajmy kosmetyków wzbogaconych o naturalne tłuszcze, które najlepiej odżywiają suchą skórę.

Dbanie o opaleniznę

W kwestii pielęgnacji nie można pominąć tematu promieniowania UV. Promienie słoneczne pozwalają nam na poprawę samopoczucia i wzrost witalności, jednak ich nadmiar może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Szczególnie należy o tym pamiętać latem, gdy więcej czasu spędzamy na zewnątrz i korzystamy z pięknej pogody. Chyba każdy przekonał się o bolesnej opaleniźnie po powrocie z wakacji. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby z licznymi znamionami. Jak należy się chronić? O odpowiedniej pielęgnacji opalenizny pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Tym razem chcielibyśmy jedynie nadmienić, że warto dbać o ciągłe nawilżenie skóry oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem UVA/UVB.

Jak dbać o skórę na twarzy?

Zachowanie odpowiedniego poziomu wody w cerze jest ważne nie tylko ze względu na dobrą kondycję skóry naszego ciała. Jeśli nie chcemy doświadczyć nieprzyjemności w postaci niedoskonałości na twarzy, również powinniśmy zadbać o jej stosowną pielęgnację. Kierujmy się tymi samymi zasadami, co przy pielęgnacji całego ciała. Najpierw zastosujmy oczyszczanie, a następnie odpowiednie nawilżenie bądź natłuszczenie skóry. Pamiętajmy przy tym, żeby stosować produkty dostosowane do konkretnego jej rodzaju. Wybór odpowiednich kosmetyków może dotyczyć także specyfików do make up’u.