Podłoga w domu to jeden z najważniejszych elementów wykończenia wnętrz. Warto tu postawić na wysoką jakość i świetny wygląd. Decydując się na wykończenie podłogi warto także sprawdzić ofertę dostępnych materiałów na rynku by wiedzieć jaki wybór oferuje Nam rynek.

Świetna drewniana aranżacja

Jednym z najbardziej przyjaznych człowiekowi materiałów wykończeniowych jest drewno. Posiada ono niespotykane właściwości które sprawiają że we wnętrzu wykończonym drewnem czujemy się pewnie, zdrowo i przytulnie. Drewniane podłogi modne są w zasadzie od stuleci. Miały już setki swoich odsłon. Od zwykłych desek, przed deski z drewna egzotycznego aż po panele. Co jakiś czas drewniane podłogi przechodzą metamorfozę. Dopasowują się do najnowszych trendów. Powstają nowe wzory, nowe barwy. Najbardziej powszechną drewnianą podłogą ekskluzywną był niegdyś parkiet. Coraz częściej wraca on do łask. Jaki parkiet wybrać aby współgrał z nowoczesnym wnętrzem? Nowoczesny parkiet to taki, który tworzy ujednoliconą płaszczyznę. Zarysowuje się na nim wzór drewnianych deszczułek, ale jest on subtelny. Kolorystyka parkietów jest wręcz nieograniczona. W większości przypadków pozostawia się kolor naturalnego drewna z którego został zrobiony. Jeśli jednak chcemy go zmienić, jest na to wiele sposobów. Przede wszystkim jest to lakierowanie i malowanie. Lakierowania można wykonać w kolorze zbliżonym do naturalnego drewna jak i w zupełnie innym, pasującym do wystroju w naszym wnętrzu.

Pełen designu parkiet


Jeśli chcemy, by nasz parkiet wyglądał nowocześnie, powinniśmy wybrać największe deski parkietowe mające blisko 1,4 m długości lub materiał, który wygląda tak jak one. Wciąż na czasie są też podłogi, w których najdłuższe elementy są wymieszane z krótszymi (od 30 cm). W obu przypadkach obowiązuje ten sam modny wzór – pokładowy – w którym deszczułki biegną równolegle do siebie, najlepiej w kierunku od drzwi do okna. Ich przesunięcia względem siebie są nieregularne, inaczej niż przy wzorze w cegiełkę. W nowoczesnych wnętrzach pojawia się niekiedy parkiet ułożony w jodełkę francuską (zamiast tradycyjnej jodełki), w którym krótsze boki są przycięte pod kątem 45o.