Odpowiedni poziom wody w Naszym ciele to podstawa codziennego funkcjonowania. Czy zawsze pamiętamy o prawidłowym nawodnieniu organizmu? Jakie ma to znaczenie dla naszego ciała?

Odpowiednia zawartość wody


Ludzkie ciało składa się z wody aż w 60 %. To właśnie dzięki wodzie zachodzą wszystkie procesy metaboliczne. Prawidłowe nawodnienie organizmu odpowiada za funkcjonowanie naszego całego organizmu. Jest też odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie. Dlatego też nie warto traktować tej sprawy pobieżnie. Woda jako budulec naszego ciała ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim transportuje wszystkie składniki odżywcze. Jeśli chcemy zachować odpowiednią kondycję, spożywanie wody jest pierwszym krokiem w dobrym kierunku. Nasz organizmu potrzebuje dziennie około 2 litrów płynów. Jest to zsumowana ilość płynów, włączając w to wodę zawartą w napojach, owocach, warzywach czy np. zupach. Woda jest jednak najlepszym uzupełnieniem dla naszego organizmu. Na rynku jest coraz więcej produktów które obiecują nam nawodnić nas lepiej niż woda. Jest to niestety wyłącznie chwyt marketingowy. Każda firma oferująca takie produkty chce udowodnić że zawarta w ich produktach “chemia” sprawdzi się lepiej niż zwykła woda. Nic bardziej mylnego. To właśnie z tą “chemią” zawartą w napojach musi cały czas walczyć nasz organizm. Zamiast się nawadniać, traci czas na dodatkowe procesy przemiany materii.

Zamienniki wody


Jeśli woda nie jest naszym ulubionym produktem jest dla niej alternatywa. Weźmy pod lupę arbuza. W jego skład wchodzi ponad 90 % wody. To wręcz nieprawdopodobne, a jednak. Do tego zawiera bardzo liczne elektrolity i witaminy które są niezbędne dla utrzymania prawidłowej dospodarki wodnej organizmu. Owoce sezonowe, np. truskawki, również są świetnym sposobem na nawodnienie organizmu. Są pyszne, posiadają cenne substancje odżywcze, są źródłem witaminy C i błonnika. Nic, tylko jeść sezonowe owoce.