Coraz to nowsze technologie wychodzą poza drzwi laboratorium i zaczynają pomagać nam w życiu codziennym. Hasło ‘nanotechnologia’ stało się w ostatnim czasie bardzo popularne, ale tak naprawdę jakie ma ono znaczenie i czy może pomóc nam w takich czynnościach jak sprzątanie?

Co to jest nanotechnologia?

Nanotechnologia, to ogólna nazwa zestawu technik i sposobu tworzenia struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli takich na poziomie atomów i cząsteczek. Dzięki nanotechnologii, na rynku pojawia się coraz więcej produktów typu ‘nanopreparaty’. Zawierają one np. koloidalne cząsteczki krzemionki. Zastosowanie nanocząsteczek krzemu jest idealnym rozwiązaniem w przypadku preparatów czyszczących. Dzięki zawartości nanocząsteczek krzemu, produkt myjący, w styczności z powierzchniami z nim spowinowaconymi, takimi jak szkło, ceramika czy kamień, uzyskuje efekt hiper hydrofilowości. Oznacza to, iż powierzchnia staje się odporna na zabrudzenia. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że staje się samoczyszcząca. Krople wody nie utrzymają się np. na szklanej powierzchni, jaką jest kabina prysznicowa.

Nanotochnelogia w Fm World

Wśród produktów firmy FM World znajdziemy płyn do mycia kabin prysznicowych. Opracowany on został w oparciu o nanotechnologię i zawiera nanocząsteczki krzemu. Cechuje się właściwościami antystatycznymi oraz możemy dzięki niemu uzyskać efekt antypary. Bez trudu usuwa on osady wapienne z powierzchni szklanych i tworzyw sztucznych. Precyzyjnie dobrane składniki aktywne działają skutecznie nawet w zimnej wodzie. Przy regularnym stosowaniu, płyn pozostawia na czyszczonej powierzchni film ochronny, zapobiegający ponownemu osadzaniu się zanieczyszczeń. Warto również wspomnieć, że płyn ten jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i nie zawiera alergenów.