Dzieci to małe promyczki, które rozświetlają naszą codzienność! Ich szczery uśmiech i radość życia dodają siły i energii do działania. Każda matka chce zapewnić swoim szkrabom wszystko, co najlepsze, dlatego troszczy się o ich najmniejsze potrzeby. Jedną z takich potrzeb jest troskliwa pielęgnacja wymagającej dziecięcej skóry, która wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać.

Najwyższy priorytet

Dziecięca skóra jest cieniutka i delikatna – właśnie dlatego wymaga niezwykłej pielęgnacji. Warto sobie uświadomić, że skóra małego dziecka nie przypomina tej, którą mają dorośli ludzie – ma inne ph, jest mniej elastyczna, bardziej podatna na wpływ skrajnych temperatur – zwłaszcza upałów – i o podwyższonej skłonności do potliwości. Jest to niebezpieczne, bowiem w wyniku parowania szkraby tracą przez swoją delikatną skórę dużo wody ustrojowej – znacznie więcej niż dorośli! – i w efekcie są bardziej narażone na większe pochłanianie ciepła albo wprost przeciwnie, na jego utratę. Tym samym łatwo może dość do przegrzania bądź wychłodzenia, co jest niewskazane. Ta delikatność skutkuje dodatkowo zwiększonym wchłanianiem wszelkich nakładanych na skórę substancji, a więc kosmetyków, preparatów i innych.

Kilka faktów

Ta delikatna dziecięca skóra szybciej przepuszcza substancje, które się na nią nakłada, jest wrażliwa i skłonna do podrażnień – wymaga więc specyficznej pielęgnacji. Dziecięcy naskórek ma też skłonność do przesuszania (decyduje o tym odmienny niż u dorosłych skład płaszcza hydrolipidowego). Skóra niemowlaków nie zawiera też tyle melaniny, ile skóra dorosłego człowieka, a melanina odpowiada za ochronę przed promieniowaniem UV. Wnioski są oczywiste – bez mocnego filtra pod wpływem słońca dziecięca skóra szybko ulega zaczerwienieniu, a nawet poparzeniu, więc niezbędne jest stosowanie kremów i emulsji w z wysokim filtrem. Podczas codziennej pielęgnacji warto stosować produkty o możliwie najprostszym składzie –czy to do kąpieli dziecka, czy też nawilżania naskórka. Należy je nakładać starannie i regularnie, ale nie częściej niż trzy razy na dobę. Dlaczego? Zbyt mocne natłuszczanie skóry może zaburzyć jej prawidłowe funkcjonowanie. Preparatów nie można też zbyt mocno rozcierać ani wmasowywać.

Kosmetyki dla dzieci

Już wiemy, że wybierając kosmetyki dla dzieci, warto kierować się zasadą „im prostszy skład, tym lepiej”. Niezbędnik rodzica to oczywiście pieluchy, akcesoria do kąpieli, naturalny krem nawilżający i preparat z wysokim filtrem, a także pomocniki od zadań specjalnych, np. mokre chusteczki dopasowane do potrzeb dziecięcej skóry. Reasumując, naskórek szkraba charakteryzuje się małą grubością i bardzo luźnym układem komórek, znacznie słabszym przyleganiem samego naskórka do skóry właściwej (dlatego tak bardzo trzeba uważać podczas aplikacji kosmetyków!) oraz pH zbliżonym do neutralnego. Z tych względów idealna pielęgnacja skóry dziecka polega na ochronie naskórka przed podrażnieniami oraz zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia.