Jeszcze kilkanaście lat temu, kosmetyków dla mężczyzn na rynku było jak na lekarstwo. Tak, jakby producenci zupełnie nie zdawali sobie sprawy z męskich potrzeb. Kosmetyki przeznaczone dla kobiet są zupełnie inaczej zaprojektowane. Nie dają one rady sprostać wymaganiom męskiej skóry.

Czym różni się skóra mężczyzny od skóry kobiety?

Przede wszystkim skóra mężczyzny jest bardziej tłusta od skóry kobiety. Do tego warto zaznaczyć, że jest ona aż o 16 % grubsza. Naskórek mężczyzny posiada 32 warstwy komórkowe. Kobiecy ma tylko 20 takich warstw. Inna jest też ilość włókien mięśniowych. Męska skóra jest zdecydowanie bardziej odporna oraz mniej wrażliwa. Bardzo duże ilości kolagenu oraz elastyny w skórze mężczyzny sprawiają, że wolniej się starzeje. Powstałe na męskiej skórze zmarszczki są jednak dużo głębsze od tych które pojawiają się na kobiecej twarzy.

Zapotrzebowanie na męskie kosmetyki

W przeciągu ostatnich 10 lat sprzedaż męskich kosmetyków potroiła się. Wielu panów nie wyobraża sobie już codziennej pielęgnacji bez produktów skierowanych wyłącznie dla nich. W dzisiejszych czasach dbanie o swój wygląd przez mężczyznę, nie jest już niczym dziwnym. Kiedyś produkty dla mężczyzn ograniczały się wyłącznie do tych związanych z goleniem. Obecnie na rynku są już męskie kolekcje kosmetyków zawierających kosmetyki takie jak żele pod prysznic, kremy do twarzy, wyszczuplające żele do ciała czy produkty wielozadaniowe, takie jak żele 3w1, do ciała twarzy i włosów. Po męskie kosmetyki sięgają już nie tylko starsi mężczyźni. Coraz częściej kosmetyki dla mężczyzn są pożądane przez nastolatków i mężczyzn w przedziale 20-30 lat. Wzrasta również zapotrzebowanie na kosmetyki ograniczające efekty starzenia. Kremy przeciwzmarszczkowe to już nie tylko domena producentów damskich kosmetyków. Również mężczyźni doczekali się specjalistycznych produktów stworzonych specjalnie dla nich. Kosmetyki dla mężczyzn poza innym składem niż produkty dla kobiet, charakteryzują się również specjalnymi zapachami, stworzonymi specjalnie dla nich.