Wiele osób zmaga się z problemem nadmiernego wysuszania się skóry. Czy jest sposób na właściwą pielęgnację, która będzie zapobiegała temu problemowi?

Czym jest mocznik?

Coraz częściej w kosmetykach dostępnych na rynku, na etykiecie widnieje zawartość mocznika. Mocznik to związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jest ubocznym produktem przemiany białek, wydalany jest wraz z potem i moczem. Jest również głównym składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego skórę. Znany jest od dawna, ale dopiero od kilku lat dodawany jest do receptur kosmetyków. Jest on składnikiem radzącym sobie z wieloma problemami skóry. W kosmetykach wykorzystuje się jego syntetyczny odpowiednik. Jest on nietoksyczny i niealergizujący. Do celów kosmetycznych otrzymuje się go z amoniaku i dwutlenku węglą. Mocznik to potoczne określenie tego związku, dla chemików i kosmetologów znany jest pod nazwą karmid, czyli diamid kwasu węglowego.

Co warto wiedzieć?

Naturalną funkcją mocznika jest duża zdolność pochłaniania wody. Jest on odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie skóry. Należy do grup substancji NMF. Regulują one procesy ucieczki wody ze skóry. Poprzez swoją małą trafną nazwę, mocznik nie był szeroko wykorzystywany w kosmetyce. Dopiero w latach 40tych powstał pierwszy krem z jego dodatkiem. Obecnie mocnik wykorzystywany jest na szeroką skalę. Pojawia się w kosmetykach, dermokosmetykach jak i specjalistycznych kuracjach dermatologicznych.

Stężenie mocznika w kosmetykach

Działanie mocznika zależy tylko i wyłącznie od jego stężenia zastosowanego w danym kosmetyku. Występuje on pod różnymi nazwami, takimi jak: carbamide, carbonyldiamine, ureophil czy urevert. Na konkretny problem stosuje się konkretne poziomy stężenia mocznika. W kosmetykach występują następujące poziomy stężenia mocznika: 2 proc., 3-10 proc., 10 proc., 10-30 proc.. Najmniejsze stężenie pobudza regenerację naskórka. Przeważnie takie stężenie stosowane jest w kremach nawilżających i regenerujących. Produkty o stężeniu od 3 do 10 procent zwiększają ilość wody w warstwie rogowej naskórka. Takie produkty o danym stężeniu wykorzystuje się m.in w preparatach do pielęgnacji stóp. Produkty o 10-procentowym stężeniu mocznika mają działanie przeciwbakteryjne. Kosmetyki o stężeniu mocznika pomiędzy 10 a 30 procent, zmiękczają skórę ułatwiając wnikanie w głąb skóry substancji aktywnych oraz leków. Stężenie 30-40 procent mocznika mocno złuszcza skórę. Przeważnie spotykany jest w peelingach i kuracjach złuszczających. Preparaty o stężeniu 40-50 są już specjalistycznymi kosmetykami, silnie złuszczającymi. Przepisywane są wyłącznie na receptę przez lekarzy dermatologów.

W jakich kosmetykach znajdziemy mocznik?

Mocznik stosowany jest w różnorodnych preparatach kosmetycznych. Poczynając od kremów do twarzy, stóp czy rąk, poprzez balsamy, maści, toniki czy szampony i odżywki do włosów. Czasami dodawany jest również do past do zębów. Polecany jest do pielęgnacji skóry suchej lub atopowej oraz w okresie menopauzy. Bardzo dobrze sprawdza się również w pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej czy trądzikowej. Skutecznie radzi sobie z przesuszoną skórą na kolanach, łokciach i piętach.