Historia kompozycji zapachowych sięga aż do starożytności. Kiedy w XIX wieku zrewolucjonizowano wytwarzanie perfum dzięki syntezie chemicznej, można było już mówić o perfumach w postaci takiej, jaką znamy w dniu dzisiejszym. Możliwy był zdecydowanie łatwiejszy dostęp do surowców. Wiązało się to również ze zdecydowaną obniżką cen perfum. Spadek cen nie wiązał się jednak ze stratą na popularności perfum.

W XIX wieku na rynku pojawiła się nowa, prężna branża fachowców. Byli nimi krawcowie, którzy otwierali kolejne domy mody, kreując modowy świat. Świat perfum zaczął łączyć się ze światem mody, kiedy to kreatorzy mody zaczęli firmować swoim nazwiskiem perfumy. Od tej pory perfumy stały się nieodzownym elementem ubioru.

Wyjątkowy XIX wiek

Rozwój sztuki perfumiarskiej nastąpił pod koniec lat dwudziestych XIX wieku. W roku 1828 Pierre Francois Pascal Guerlain otworzył w Paryżu swoją firmę, zajmującą się produkcją perfum. Poprzez wyroby najwyższej jakości oraz znajomościom w wyższych strefach, biznes rozwijał się na tyle dobrze, że zdecydowano o otwarciu pierwszego sklepu oferującego perfumy Guerlain. w 1850 roku do produkcji perfum w firmie Guerlain wprowadzono składniki syntetyczne. Guerlain pracował nad tworzeniem perfum wraz ze swoimi dwoma synami, Aime i Gabriela. Pierwszy zapach, który zyskał wyjątkową sławę był Eau de Cologne Imperial, stworzony w 1853 roku.

Zapachem w którym po raz pierwszy zastosowano składniki syntetyczny był perfum Jicky, stworzony w 1889 roku. Był to tak nowatorski zapach, że ich popularność trwa do dnia dzisiejszego. Marka Guerlain nie traci na popularności i wciąż jest jedną z wiodących marek w świecie perfumeryjnym. Takie zapachy jak Guerlain Shalimar, skomponowane w 1925 roku, uznawane są obecnie jako najlepsze perfumy wszechczasów.

W roku 1921 Ernest Beaux, jako pierwszy na świecie, zastosował substancję chemiczną w celu utrwalenia aromatu naturalnego olejku. Ten zabieg sprawił, że powstały perfumy, które po prostu nie wietrzeją. Zmieszał on octan benzylu wraz z ekstraktem jaśminowym. Warto wspomnieć, iż Ernest Beaux był chemikiem, pracującym dla Coco Chanel. Aby stworzyć innowacyjny zapach, wiele razy sporządzał on różnorodne kompozycje, dążąc do tej idealnej. Łączył on ponad osiemdziesiąt składników, wśród nich jaśmin i aldehydy. W ten sposób powstały dwie serie próbek, stworzonych dla Coco Chanel.

Próbki oznaczone zostają od 1 do 5 oraz od 20 do 24. Coco Chanel decyduje się na wprowadzenie na rynek numeru 5. Chce to zrobić w ramach pokazu swojej nowej kolekcji ubrań, 5 maja 1921 roku. Chanel, znana ze swojej elegancji i upodobania do klasyki, wybiera niepowtarzalny flakonik dla perfum nr 5. Jest to flakonik w kształcie prostopadłościanu, przez który można podziwiać zawarte w nim perfumy. Można powiedzieć, że zapach Chanel No 5 zapoczątkował nową epokę w świecie perfum. Była ta kompozycja łącząca klasykę z ekskluzywnością. Używała ich nawet sama Marilyn Monroe. Pomimo, iż perfumy Chanel są na rynku już prawie 100 lat, wciąż cieszą się ogromną popularnością.