Żyjemy w czasach powszechnego dostępu do absolutnie wszystkiego – nie musimy wychodzić z domu, żeby zrobić zakupy w sklepie spożywczym i jakimkolwiek innym, przez internet możemy nawet spokojnie zamówić odkurzacz i sześciuprzerzutkowy rower. Z jednej strony jest to bardzo wygodne i ułatwia życie, ale z drugiej postęp cywilizacyjny skutkuje tym, że wiele z dostępnych na rynku rzeczy jest przetworzone, zaś kosmetyki zawierają nienaturalne substancje, które mogą szkodzić skórze. Tu nasuwa się logiczne pytanie – jakie produkty kupować zatem w drogerii?

Markowe produkty, duże rozczarowanie

Ważnym elementem życia człowieka jest higiena oraz dbanie o urodę – aby wspomóc się w tych działaniach, często sięgamy po markowe produkty w drogerii, licząc na natychmiastowe i oszałamiające skutki. Niestety, bywa tak, że często się rozczarowujemy. W dużej mierze wynika to z niekorzystnego składu kremów, balsamów, farb do włosów, a nawet past do zębów i pomadek nabłyszczających.  Biorąc pod uwagę, że nie są to tanie rzeczy (im lepsza marka, tym wyższa cena, a skład przeważnie podobny), mamy (całkiem słusznie) poczucie oszustwa.

Czytanie list składników

Pewnym rozwiązaniem może być kupowanie tylko tych produktów, których skład można zaakceptować. Do nazw, które należy bezwzględnie unikać, można zaliczyć choćby formaldehydy, które powszechnie występują w lakierach do paznokci i żelach do włosów i o ile w tym wydaniu są akceptowalne, to pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w płynach do kąpieli (a niestety się znajdują). Ponadto szkodliwe dla skóry mogą być parabeny występujące w kremach i mydłach, które należą do alergenów i niestety mogą poskutkować nadwrażliwością skóry. Kobiety kupujące produkty do higieny intymnej, szampony i żele powinny unikać skrótów SLS i SLES – te szkodliwe detergenty syntetyczne bardzo często stosuje się w przemyśle kosmetycznym.

Rozwiązanie numer dwa

Po drugie, może zrezygnować z kosmetyków przemysłowych i przestawić się na naturalne – coraz więcej drogerii oferuje dość spory wybór w tej kategorii i choć na półce z naturalnymi produktami nie ma takiego wyboru, jak na innych, to bardzo dobra opcja. Jeśli wybór jest dla nas za mały, na rynku są zielarnie i sklepiki naturalne z kosmetykami eko, w których jest dużo większy wybór. Tam możemy buszować w poszukiwaniu balsamów, kremów i szamponów, zaś w drogerii sięgać po produkty „bezpieczne”. W sklepie z przemysłowymi kosmetykami spokojnie można kupić papier toaletowy, ręczniki, maszynki do golenia czy szczoteczki do zębów.

Niebezpieczne perfumy

No właśnie, co z perfumami? Otóż rozkoszne flakoniki z wodą toaletową też mogą zawierać szkodliwe substancje. Czy warto przestawiać się na perfumerie rozlewające perfumy na życzenie klienta? Niekoniecznie, bo te rozlewane flakony mogą zawierać dokładnie to samo. W tym przypadku można poprzestać na zakupach w drogerii, ale należy zachować pełną świadomość podczas podejmowania decyzji. Warto korzystać z testerów, bo od razu sprawdzimy, czy na skórze występuj reakcja alergiczna. I warto czytać etykiety – do substancji, których trzeba unikać, należą aceton, benzaldehyd, octan benzylu i etylu oraz alkohol benzylowy.