Decydując się na odpowiedni rower dopasowany do Nas i Naszych potrzeb warto zastanowić się dokładnie nad kilkoma rzeczami. Podstawową i najbardziej istotną przy wyborze roweru jest sam jego rodzaj. Te dwukołowe pojazdy w zależności od wybranego przez Nas rodzaju w pewnych warunkach lepiej sprawdzą się na trasie, w górach czy w mieście. Gdy już wiemy na jaki rodzaj roweru decydujemy się to możemy przystąpić do innych ważnych rzeczy takich jak budżet jaki chcemy przeznaczyć na rower, dopasowanie ramy do Naszego wzrostu, dopasowanie komponentów i ich jakości, wielkość opony (26er, 27er, 27,5er, 28er, 29er).

Rower górski MTB

Rowery górskie MTB to najczęściej kupowane dwukołowce. Jest to pewnego rodzaju uniwersalny rower, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Rowery górskie MTB dedykowane są do jazdy po nie ubitych nawierzchniach, lasach i wszelkich nierównościach. Ze względu na swoją mocną i stabilną konstrukcję wytrzymują znacznie więcej od swoich rywali. Rowery górkie sprawdzą się zarówno w przypadku ostrej jazdy, a także jady mieszanej (np. las, asfalt, miasto). Ze względu na swoją funkcję wiele osób decyduje się na większe opony w przypadku MTB (27,5er, 28er, 29er). Większa opona to przede wszystkim sprawniejsza amortyzacja oraz łatwiejsze wjeżdżanie na wszelkiego rodzaju przeszkody (np. krawężniki). Rowery MTB również świetnie wyglądają co dla wielu osób jest najistotniejszą zaletą przy decydowaniu się na dwukołowiec.

Rower szosowy

Rower szosowy to dwupłatowiec przeznaczony w szczególności dla wyczynowych sportowców. Wszelkiego rodzaju wyścigi po jezdni odbywają się na tych rowerach. Rowery szosowe to praktyczne rozwiązanie jeśli jeździmy po asfalcie bądź mocno nieutwardzonych powierzchniach. Ze względu na swoje przeznaczenie rowery szosowe znacznie mniej ważą przez co dużo łatwiej się na nich rozpędzić. Istotną rzeczą jest także fakt, że w tych dwukołowcach znajdziemy cienkie, mało-masywne opony, które ze względu na swoją konstrukcję wytwarzają mały opór tarcia. Dzięki temu a także aerodynamicznej pozycji jaką przyjmuje kierowca spoczywający na zakrzywionej kierownicy szybka jazda rowerem szosowym okazuje się być bardzo prosta a utrzymywanie prędkości znacznie łatwiejsze.

Rower miejski

Rowery miejskie służą głównie do jazdy po mieście czy wsi. Wygodna nieobciążająca pleców pozycja to praktyczne rozwiązanie dla osób, które szukają praktycznego środka transportu po zatłoczonych jezdniach czy chodnikach. Ze względu na bardzo niską ramę wsiadanie na ten rower i wysiadanie z niego okazuje się być znacznie prostsze niż w przypadku innych dwu-kołowców. Rowery miejskie są też często wyposażone w różnego rodzaju koszyki dlatego wiele osób korzystna z jednośladowców jeżdżąc do sklepu i przewożąc nimi zakupy.

 Rower trekkingowy

Rowery trekkingowe to jednośladowce, które często oferują markety w bardzo atrakcyjnych cenach. Ten rodzaj roweru sprawdzi się w przypadku doraźnej jazdy zarówno po asfalcie i po nie utwardzonych powierzchniach. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj pojazdu chcąc połączyć rower górski MTB z rowerem szosowym. Rowery trekkingowe sprawdzą się w czasie turystycznych wypraw gdzie mniej ważna będzie sama jazda, a istotniejsze zwiedzanie krajobrazu. Te rowery są przeważnie wyposażone także w błotniki, dodatkowe oświetlenia i miejsce na napój.

Rower elektryczny

Pewną innowacją stosowaną już od pewnego czasu są rowery elektryczne. Jak sama nazwa skazuje te rowery będą jeździć praktycznie za Nas. Nie jest to jednak motor ani motorower ponieważ konstrukcja rowerów elektrycznych w całości odpowiada rowerowi. W dodatku możemy tutaj decydować czy źródłem napędu będzie silnik elektryczny czy Nasze nogi. Wiele osób korzysta z rowerów elektrycznych w przypadku wspomagania się na wszelkiego rodzaju wzniesieniach.

Rower fitness

Rower fitness z przeznaczenia jest rowerem sportowym. Jego konstrukcja, wykonanie i użyteczność jest taka sama jak w przypadku rowerów szosowych. Różnica polega na tym, że w rowerach fitness spotkamy całkowicie prostą kierownicę i często także szersze opony.

Rower BMX

Rowery BMX z przeznaczenia służą do robienia trików i akrobacji na torowiskach do tego przeznaczonych. Nie spotkamy tych rowerów na ulicach ponieważ nie służą one do jazdy. Rowery BMX posiadają masywne 20-calowe koła.