Monitor do komputera to nie częsty zakup i warto zastanowić się nad nim dokładniej – w taki sposób aby wybrać jak najbardziej odpowiedni produkt spełniający w pełni nasze potrzeby i predyspozycje. Nie każdy potrzebuje w końcu najlepszej jakości monitora który sprawdzi się w przypadku grania w najnowsze gry, ale też kosztuje majątek. Czasami wystarczy zwykły podstawowy monitor, który charakteryzuje się ładną jakością ale przeznaczony jest głównie do prac biurowych. Takie podejście warunkuje dobry zakup za dobrą cenę, a w konsekwencji dobry monitor na długie lata. Ważne na pewno, aby jego rozdzielczość wynosiła nie mniej niż FULL HD (aktualny standard).

Ekran specjalistyczny

Jeśli jednak chcemy bardziej specjalistyczny komputer to także warto znać jego parametry wiedząc co dodatkowo oferuje. Producenci na rynku biją się o klienta oferując monitory do komputerów przeznaczone dla graczy. Te oferują dodatkowe funkcje, które ułatwiają granie i sprawiają, że staje się ono znacznie realniejsze.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu to podstawowe kryterium na które zwraca uwagę większość osób – i słusznie. W końcu małe ekrany nie sprawdzą się w przypadku przeglądania ani stron internetowych ani grania w specjalistyczne gry ponieważ i tak większość stron i aplikacji stworzona jest na bazie dużych rozdzielczości głównie przeznaczonych na ekrany powyżej 20 cali. Oczywiście te 20 cali to nie jest żadna reguła jednak chodzi o to aby uzyskać jak najlepszy efekt z zachowaniem wszelkich standardów. W przypadku monitora komputerowego warto decydować się tutaj na przedział między 21 cali a 30 cali. Mniejsze monitory raczej produkty przestarzałe wszelkiego rodzaju ekrany powyżej 30 cali to już raczej telewizory, które służą do oglądania na większych odległościach.

Jakość obrazu i jego kontrast

Kolejnymi parametrami na które warto mieć wgląd w przypadku wyboru monitora do komputera to przede wszystkim jakość obrazu i jego kontrast. Odpowiednie duży kontrast spowoduje że będziemy mogli patrzeć na ekran bez strat jakościowych nawet w przypadku dużego słońca, a także jeżeli będziemy ustawienie do ekranu pod dużym kątem.