Kobiety kochają perfumy – lubimy pięknie pachnieć, drażnić zmysł węchu postronnych osób, intrygować i kusić. Kwestia wyboru idealnego flakonu jest bardzo złożona – na naszą decyzję w drogerii ma wpływ naprawdę dużo czynników (pora roku, pogoda na dworze, temperatura otoczenia, ulubione kolory i ciuchy, kwestie osobowości i fizjologiczne, a więc różne pH skóry). Nie ulega wątpliwości, że kupno idealnych perfum nie jest proste i oczywiste – często bywa tak, że nie jesteśmy przekonani do żadnego flakonu ze sklepowej półki i ostatecznie wybieramy tzw. mniejsze zło. Aby tego uniknąć, warto pomyśleć o… domowej produkcji zapachów.

Domowe perfumy – czy warto?

Warto! Choć zrobienie własnego zapachu nie jest banalnie proste, nie jest też bardzo trudne – wystarczy odrobina wiedzy, którą można znaleźć w internecie, aby stworzyć od podstaw swoje własne perfumy w wersji homemade. Zalety? Przede wszystkim satysfakcja, ale nie tylko – takie domowe zapachy pozwalają sięgnąć po aromaty i wonie, które najbardziej lubimy, które pasują do naszego aktualnego samopoczucia i osobowości. Łącząc wiedzę z prywatnymi zachciankami, może powstać idealna, spersonalizowana kompozycja, która stanie się ulubionym zapachem na każdą okazję. Nikt nie będzie miał podobnych perfum!

Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim sięgnąć do źródeł, czyli wesprzeć się na doświadczeniu osób, które coś na ten temat przeczytały i zajmują się domową produkcją perfum, a swoją wiedzą dzielą się np. w internecie. Przede wszystkim pamiętaj, że każde perfumy  powinny być skomponowane z trzech nut zapachowych, które umieszcza się w różnych ilościach – na zapach składa się baza, serce oraz głowa. Razem mają się idealnie zgrywać, tworząc harmonijną całość. Skomponuj aromaty tak, by ulubione uwalniały się najdłużej, zaś te intrygujące były najbardziej wyczuwalne w pierwszej chwili, robiąc wstęp dla pozostałych.

Od strony praktycznej, czyli warsztat perfumiarza

Przygotowując w domu swój spersonalizowany zapach, zaczynamy od zaplanowania kompozycji i rozłożenia wyżej wymienionych aromatów. Dopiero później bierzemy się za stronę praktyczną – przede wszystkim wyróżnia się dwa rodzaje perfum, to jest przygotowywane na bazie oleju albo mieszanki wodno-spirytusowej. Do produkcji tych pierwszych używa się tylko oleju jojoba – jest bardzo trwały, bezzapachowy, świetnie się wchłania i nie jełczeje. Takie perfumy wciera się w skórę. Z kolei zapachy na bazie alkoholu powinny zawierać około 80% spirytusu (etanolu) i 20% wody – będą mocniejsze, ale na skórze utrzymają się krócej. Najważniejszą czynnością podczas produkcji perfum jest łączenie ze sobą skomponowanych aromatów, co robimy, wybierając kreślone olejki eteryczne.

Co się przyda?

Przede wszystkim butelka z atomizerem. Po dodaniu wybranych olejków eterycznych oraz alkoholu lub oleju trzeba wymieszać porządnie składniki i umieścić flakon na jakiś czas w chłodnym miejscu. Domowe perfumy przed użyciem trzeba mocno wstrząsnąć, aby wszystkie wonie ładnie się połączyły i uwolniły na skórze maksimum zapachu