Codzienna pielęgnacja obejmuje kilka etapów.  Rano, przed południem i po południu, a zwłaszcza wieczorem – tak naprawdę cały czas dbamy o urodę i swoje ciało, wykonując w ciągu dnia określone czynności – kąpiąc się, biorąc prysznic, wklepując kremy, balsamy, masła… Nie da się ukryć, że perfekcyjny wizerunek nie bierze się znikąd. Aby idealnie wyglądać, warto zadbać o swoje ciało – i to pod każdym względem. Podstawą nienagannego wyglądu jest zatroszczenie się o stan swojej skóry.

Typy skóry i podstawowe zasady

Każda z nas ma inny typ skóry, który wymaga określonej pielęgnacji. Najłatwiej i najlepiej mają te panie, których skóra jest… normalna – ani sucha, ani tłusta. Mogą wybierać balsamy, kremy i masła, kierując się głównie zapachem, ewentualnie właściwościami ujędrniającymi czy wygładzającymi. Najwięcej uwagi i zaangażowania wymaga skóra sucha i wrażliwa. Jeśli Twój naskórek się złuszcza, a Ty wciąż masz wrażenie, że jest nieprzyjemnie suchy w dotyku, masz skórę suchą. Jeśli nieobce są Ci zaczerwienia, a słońce działa na Ciebie bardzo niekorzystnie, masz skórę wrażliwą. Każdy z tych dwóch typów skóry wymaga specjalnej pielęgnacji. Cel jest jeden – uniknięcie zmian i wielce szkodliwych zaburzeń w jej prawidłowym funkcjonowaniu.

Skóra sucha

Jeśli chodzi o skórę suchą twarzy, pielęgnacja powinna opierać się na wieczornym demakijażu twarzy mleczkiem bądź tonikiem, a następnie nałożeniu nawilżającego kremu. Zazwyczaj powinno się stosować dwa rodzaje preparatów – w ciągu dnia ochronny krem z filtrami, który zwiąże wodę w skórze (ponadto powinien zawierać dodatki, m.in.  mocznik, kwas mlekowy lub hialuronowy, mukopolisacharydy), zaś na noc powinno się stosować preparaty natłuszczające zawierające ceramidy czy kwasy tłuszczowe. Jeśli chodzi o skórę na całym ciele, w przypadku wysuszenia czy widocznej utraty sprężystości oraz odczuwalnej szorstkości, warto wybierać intensywnie nawilżające preparaty pielęgnujące – masła, kremy i balsamy dedykowane tym problemom.

Skóra atopowa (delikatna)

Jeśli Twoja skóra jest nadzwyczaj delikatna, powinieneś dbać o nią w sposób szczególny. Przede wszystkim do codziennego mycia należy używać specjalnych środków dedykowanych alergikom – dopiero wówczas możemy mieć pewność, że mycie nie wpłynie negatywnie na stan skóry. Same kąpiele powinny być szybkie i nie mogą trwać dłużej niż 15 minut. W dalszej kolejności nie wolno intensywnie wycierać skóry – zaleca się delikatne przykładanie ręcznika do ciała. Po każdej kąpieli należy bardzo dokładnie nawilżyć i intensywnie natłuścić skórę, używając do tego celu specjalnego balsamu, masła lub kremu do ciała – przeznaczonego dla wrażliwej i skłonnej do alergii skóry.

Jak zatroszczyć się o skórę?

Bardzo często pojawia się pytanie, w jakim wieku zacząć troszczyć się o swoją skórę. Otóż warto o nią dbać od samego początku, a więc już jako młoda dziewczyna, aby po latach skóra wciąż wyglądała zdrowo, młodo i świeżo. Bez względu na to, jaki typ skóry jest Ci najbliższy, warto pamiętać o tym, by regularnie wykonywać peelingi złuszczające czy scrubry, które delikatnie oczyszczają naskórek z pierwszych warstw, wyraźnie wygładzają i poprawiają stan skóry. W dalszej kolejności stosuj preparaty dopasowane do Twoich potrzeb i ciesz się swoim ciałem – nawilżonym, wygładzonym i jędrnym.