Każda kobieta wie o tym, iż zadbane i zdrowe włosy to jeden z jej największych atrybutów. Dzięki nim czujemy się pewnie w każdej sytuacji. Jak w takim razie prawidłowo dbać o włosy aby wydobyć ich naturalne piękno?Prawidłowe dbanie o włosy nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim wymaga to sporo czasu i energii. O włosy można zadbać nie tylko u fryzjera ale i w domowym zaciszu. Jakie zabiegi i produkty warto wybrać?

Prawidłowa pielęgnacja zaczyna się od mycia

Etapów dbania o swoje włosy jest kilka. Wszystko zaczyna się od tak podstawowej czynności jaką jest mycie włosów. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie kosmetyki które wybieramy do pielęgnacji naszych włosów. Na rynku dostępne są produkty dostosowane do każdego rodzaju włosów oraz ich różnorodnych problemów. Od produktów do włosów blond, przez produkty nawilżające lub eliminujące przetłuszczanie się włosów. Każdy powinien odpowiednio dobrać szampon oraz odżywkę odpowiednio dla swoich włosów i ich potrzeb. Trzeba również wspomnieć, że nasze włosy bardzo lubią różnorodność kosmetyków. Im bardziej różnorodne składniki im podamy, tym owocniej odwdzięczą się nam ich kondycją.

Jakie składniki dostarczyć włosom?

Aby nasze włosy były odpowiednio odżywione, warto dostarczać im różnego rodzaju składników. Są to przede wszystkim proteiny, emolienty (np. oleje, silikony), humektanty (np. miód, aloes, gliceryna), witamin czy ekstraktów roślinnych. Proporcje składników zależą od upodobań naszych włosów. Nie ma idealnej receptury dla każdego. Trzeba zwyczajnie wyczuć co lubią nasze włosy i jak reagują na kolejne składniki. Warto też pamiętać o tym, że różne składniki zachowują się różnie w specyficznych warunkach atmosferycznych. Możemy założyć, że będą nam potrzebne różne produkty do pielęgnacji o różnych porach roku.

Odżywienie włosów od wewnątrz

Pielęgnacja włosów jedynie od zewnątrz niestety nie wystarczy, aby włosy były piękne i zdrowe. Ogromnym czynnikiem decydującym o stanie naszych włosów jest odpowiednia dieta. Nasz organizm nasyca minerałami i witaminami wpierw najbardziej potrzebującym częściom ciała. Włosy niestety nie są traktowane w sposób priorytetowy tak więc niedobory witamin i minerałów właśnie na nich odbiją się w pierwszej kolejności. W naszej diecie powinny się zawierać przede wszystkim produkty takie jak: chude mięso, tłuszcze roślinne, owoce, czosnek, nabiał czy kiełki. W niektórych przypadkach, gdy nie mamy możliwości komponowania zdrowej diety, warto zaopatrzyć się w suplementy diety, które pomogą nam przywrócić równowagę witaminową.

Systematyczność to podstawa

Tak jak i z każdą inną pielęgnacją, pielęgnacja włosów wymaga bardzo dużej systematyczności. Niektórzy są przekonani, że jedna wizyta u fryzjera, podcięcie końcówek, zabieg nawilżający i zakup odbudowującego zestawu: szamponu, odżywki i maski wystarczy. Nic bardziej mylnego. Walka o piękne włosy jest procesem który trwa latami, można nawet powiedzieć że przez całe nasze życie. Warto polubić pielęgnację włosów i traktować ją jako codzienną przyjemność i chwilę dla siebie. Większość produktów dostępnych na rynku posiada piękny zapach, który umili nam te chwile pielęgnacji.