Jaka jest historia powstania perfum? Gdzie wymyślono pierwsze zapachy? Wreszcie, Jakie zastosowanie miały perfumy w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Odkrywamy fakty na temat pierwszych perfum na świecie i pokazujemy jakie zastosowanie w świecie perfum mają poszczególne kompozycje i nuty zapachowe.

Zapachy towarzyszą człowiekowi od zawsze. We współczesnym świecie chcemy otaczać się tymi najpiękniejszymi kompozycjami, pasującymi do naszego charakteru i natury. Warto zastanowić się nad historią tworzenia tych kompozycji i produkcji dostępnych na rynku perfum.

Słowo „perfumy”

Pochodzi od połączenia łacińskich słów 'per' (przez) i 'fumare' (dymić). W pradawnych czasach pierwsze perfumy pozyskiwano poprzez palenie różnego rodzaju drewna, żywic i innych mieszanek ziołowych. Możemy zakładać, że to właśnie przy ognisku nasi przodkowie odkryli, że można uzyskać różne zapachy wkładając do ognia zioła, liście i gałęzie roślin. W starożytności, wraz z rozwojem pierwszych miast, perfumy wykorzystywane były głównie w celach religijnych, ułatwiając kontakt z bogami i dając zmarłym życie wieczne.

Dla starożytnych Egipcjan perfumy odgrywały znaczącą rolę podczas ceremonii religijnych a także stosowano je w medycynie. Bardzo popularnym zabiegiem było także nacieranie nimi ciał. Do głównych składników, z których wytwarzano ówczesne perfumy i kadzidła, należały błękitna lilia wodna, majeranek czy żywica terpentynowca. Również starożytni Grecy przykładali wielką wagę do perfum, uznając je za świętość. Rozwijający się kult ciała spowodował, że znalazły one zastosowanie w medycynie i higienie osobistej. W Rzymie natomiast perfumy były wyznacznikiem bogactwa i luksusu, stanowiły nieodłączną część pielęgnacji ciała.

Perfumy Dziś

PERFUMY FM WORLD

W obecnych czasach perfumy są dostępne w ogromnej ilości różnorodnych kompozycji. W XIX wieku przemysł perfumeryjny został zrewolucjonizowany poprzez rozwój współczesnej chemii. Nowinki technologiczne spowodowały ogromną zmianę w metodach wytwarzania perfum. Dzięki postępom chemii organicznej udało się wytworzyć syntetyczne związki, które naśladowały nawet najrzadsze zapachy. Rękawiczkarzy-perfumiarzy i alchemików zastąpili współcześni perfumiarze – profesjonaliści obyci z naukowymi i technicznymi aspektami produkcji perfum. W XX wieku perfumy zaczęły stawać luksusowym produktem i coraz bardziej kojarzono je ze sztuką. Perfumy miały nie tylko ładnie pachnieć, ale również podkreślać atrakcyjność osoby, która ich używa. Połowa XX wieku to również początek perfum dedykowanych panom.

Kompozycje zapachowe


Przyjrzyjmy się bardziej kompozycjom zapachowym. Kompozycje są mieszaniną naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych, przeznaczonych do nadawania odpowiedniego zapachu naszemu otoczeniu. Perfumy komponowane są w sposób podobny do kompozycji muzycznych. Można w nich dostrzec nuty i akordy. Nuta jest podstawowym elementem kompozycji zapachowej. Jest to zapach pojedynczego składnika kompozycji o charakterystycznym, dającym się nazwać zapachu. Akord jest już mieszaniną dwóch lub więcej substancji zapachowej, która tworzy kompozycję. Substancje wchodzące w skład kompozycji różnią się trwałością. To dzięki różnorodnej szybkości odparowywania, zapach nie jest niezmienny.

Współcześnie perfumy komponowane są według trzy-nutowego układu. Najpierw wyczuwamy nutę górną (nutę głowy), następnie środkową (nutę serca) a na końcu nutę dolną (nutę bazy). Nutę wysoką tworzą świeże, cytrusowe wonie, lotne, zielone nuty, aldehydy i estry owocowe. Bukiet nuty średniej składa się z kilku akordów kwiatowych. Baza to drzewne zapachy paczuli i mchu oraz balsamiczne, zwierzęce nuty takie jak ambra i piżmo. Dzięki różnorodnym połączeniom nut, każdy z nas może wybrać idealną kompozycję dla siebie.