Lato kojarzy nam się z lekkością, rozkosznym ciepłem, zewsząd otaczającymi nas kolorami, radością życia i poczuciem szczęścia. To wyjątkowe miesiące w ciągu roku, podczas których możemy nosić zwiewne sukienki i cienkie koszule, śliczne sandały i cudowne bluzki na subtelnych ramiączkach. Wszyscy cieszą się fenomenalną pogodą, promieniami słońca na skórze i poczuciem lekkości, orzeźwienia, pewnej… soczystości. Aby każda letnia stylizacja była na piątkę z plusem i prezentowała się lepiej niż dobrze, warto dokładnie przemyśleć wszystkie dodatki. Najlepiej sprawdzi się delikatny, lekki make-up (latem nie warto zapychać pory skóry tonami podkładu, pudru i innych kosmetyków – naprawdę, lepiej ograniczyć się do cienkiej warstwy kremu BB, błyszczyka i mascary). Ponadto przyda się kolorowa, intrygująca biżuteria, a także dobrze dopasowany do osobowości zapach.

Zapach – ach, ten zapach

Świat zapachów jest bogaty, pełen aromatów, woni i inspiracji. Zapach czaruje zmysły i trudno wyobrazić sobie świat bez nut owocowych, szyprowych, drzewnych, kwiatowych, orientalnych… Cytrusy, piżmo, cynamon, bergamotka, kwiaty pomarańczy, kardamon, woń herbacianych róż… Cóż za bogactwo, cóż za różnorodność! W świecie zapachów nie wieje nudą, nikt nie słyszał tu o skromności. Właśnie dlatego dobranie perfekcyjnego zapachu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Jak wybrać idealny zapach?

Teoria i opis nut zapachowych to jedno, zaś faktyczny zapach – to drugie. Nie ulega jednak wątpliwości, że da się połączyć pewne podstawowe nutki aromatyczne i wybrać takie, które będą pasowały do różnych typów osobowości, a także do pory roku. Na lato idealnie sprawdzą się lekkie, radosne, pełne życia zapachy z nutami owocowymi, morskimi i drzewnymi. Wykończeniem mogą być oczywiście kwiaty i lekkie aromaty piżma, ale na pierwszym planie musi być świeżość, soczystość, orzeźwienie i ta zachwycająca letnia lekkość, która skrywa się między czerwcem, lipcem i sierpniem. Pamiętaj, że lato rządzi się swoimi prawami – do zwiewnych sukienek i luźnych kombinezonów o wiele bardziej pasują energetyczne zapachy cytrusów niż ciężkie, szyprowe aromaty dobre na jesień i zimę.

O czym pamiętać w perfumerii?

Jeśli lubisz wąchać perfumy w drogerii i właśnie tam chcesz znaleźć swój idealny letni zapach, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Lepiej iść na zakupy rano, kiedy zmysł węchu nie jest zmęczony, a wprost przeciwnie – jest pobudzony do działania i wyczuje nawet subtelne nutki zapachowe. Poproś o ziarna kawy (są dostępne w wielu drogeriach i perfumeriach do użytku klientów). Wąchając perfumy, w pewnym momencie poczujesz, że wszystkie zlewają Ci się w jedno – wówczas warto powąchać kawę, ponieważ ten aromat działa odświeżająco i oczyszczająco. Nie testuj więcej niż czterech zapachów, żeby zachować pełną świadomość i kontrolę wyboru. I wreszcie nie wąchaj perfum zaraz po spryskaniu nadgarstków – zawsze trzeba chwilę odczekać, by alkohol całkiem odparował, a nuty bazowe, a w dalszej kolejności serca i głowy, były dobrze wyczuwalne.