Lato – kilka wakacyjnych miesięcy upływających pod znakiem beztroski. To wyjątkowy czas w ciągu roku, kiedy mamy niepowtarzalną okazję, by odrobinę odpocząć – od szkoły, pracy i codziennych obowiązków. Większość z nas wyjeżdża w sezonie letnim na wakacje – nad morze, w góry, za granicę czy na swojskie, polskie, sielskie Kaszuby. Opcji jest naprawdę sporo, ale za każdym razem przyświeca nam jeden cel – zregenerować się. Chcemy (całkiem słusznie) naładować akumulatory, złapać balans i dystans, najeść się lodów, naczytać książek, pospacerować, popływać, spędzić czas w towarzystwie bliskich i najzwyczajniej w świecie pomyśleć o niebieskich migdałach…

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o promieniowaniu słonecznym

Promieniowanie słoneczne często bywa określane ogólnym hasłem „UV”. Warto sobie uświadomić, że promieniowanie UV dzieli się na dwa typy – UVA i UVB. To pierwsze ma na nas wpływ przez cały rok, ponieważ dociera do ziemi nawet wtedy, kiedy niebo jest zachmurzone! Promieniowanie UVA jest niezwykle niekorzystne – wnika do najgłębszych warstw skóry, przyspiesza procesy starzenia, jest odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, a w niektórych przypadkach może stać się przyczyną zmian nowotworowych. Z kolei promieniowanie UVB jest mniej szkodliwe, to znaczy wiąże się bezpośrednio z opalenizną – ma wpływ na powierzchniową warstwę skóry. Kiedy wylegujesz się na plaży i nabierasz pięknego koloru orzecha laskowego, łapiesz promieniowanie UVB.

Jak się chronić?

Zarówno przed pierwszym, jak i drugim typem promieniowania trzeba się chronić. Przez cały rok warto stosować takie kremy do twarzy, które gwarantują ochronę przed promieniowaniem UVA – sprawdzi się tu filtr SPF 20. Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz zmarszczkom, a Twoja skóra twarzy odpocznie i widocznie odżyje. Jeśli natomiast chodzi o ochronę podczas wakacyjnych miesięcy, kiedy wystawiamy na ekspozycję słoneczną całe ciało, koniecznie trzeba pomyśleć o balsamach, masłach lub kremach z filtrem. Na rynku dostępne są różne opcje do wyboru, a my za chwilę podpowiemy, jak wybrać najlepszą.

Jak dobrać najlepszy filtr dla skóry?

Stopień ochrony przed wpływem promieniowania UVB określa się faktorem SPF – Sun Protective Factor. Im wyższy faktor, tym silniejsza ochrona i tym dłużej dłużej można przebywać na słońcu bez ryzyka oparzenia. Np. mleczko SPF 15 oznacza teoretycznie, że po posmarowaniu ciała możemy piętnastokrotnie dłużej przebywać na słońcu – prawda jest jednak taka, że im cieplej, tym lepiej wybierać silniejsze filtry, a czynność smarowania warto powtarzać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Filtr można też dopasować do rodzaju skóry – jeśli masz bardzo jasną karnację, blond włosy lub w odcieniach miedzi i rudości, a twoja skóra łatwo ulega poparzeniu albo masz pełno piegów, twój idealny balsam z filtrem powinien mieć SPF minimum 20. Po pierwszych dniach urlopu, kiedy Twoja skóra złapie pierwsze promienie i trochę się opali, możesz już używać kremu z SPF 15. Natomiast wszystkim osobom z ciemną karnacją, brązowymi lub czarnymi włosami i dość łatwo opalającą się skórą, poleca się filtr na poziomie SPF 12-15.