Nasz mózg aby poprawnie funkcjonować potrzebuje naturalnego światła. Kiedy jest jasno, mamy poczucie bezpieczeństwa, czujemy dawkę pozytywnej energii i zachowujemy dobre samopoczucie. Naturalne światło rozjaśnia nasze myśli i pomaga skuteczniej się skupić.

Jakie wybrać oświetlenie?

Poprawnie dobrane oświetlenie jest podstawą do naszego poprawnego funkcjonowania. Podczas projektowania i aranżacji wnętrz, oświetlenie jest jednym z podstawowych części projektu. Często światło jest bazą do projektowanego wnętrza. Ważne jest położenie wnętrza wobec stron świata oraz dostęp do niego światła. Sztuczne oświetlenie jest niezwykle ważne aby uzupełniać niedobory światła naturalnego. Poprawnie oświetlone pomieszczenie jest bardziej przestronne i optycznie się powiększa. Przestronniejsze wnętrza z natury wydają się nam bardziej przytulne i przyjazne do życia. W dobrze oświetlonym wnętrzu domownicy chętniej spędzają czas, ponieważ to dzięki światłu podnosi się w nas poziom endorfin, nazywanych potocznie hormonami szczęścia.

Regularna ekspozycja na światło słoneczne jest konieczna dla funkcjonowania. Pod wpływem promieni słonecznych, organizm ludzki przyswaja witaminę D i E, kwas askorbinowy czy też mikroelementy. Człowiek nie bez przyczyny został przystosowany do funkcjonowania w dzień. Noc jest czasem, kiedy organizm ludzki fizjologicznie dąży do odpoczynku. W krajach północnych bardzo trudno o długą ekspozycję na słońce. Jest to powodem częstszym niż w innych krajach występowaniem u społeczności stanów depresyjnych. Pamiętajmy o tym, że brak nasłonecznienia i odpowiedniego oświetlenia, może mieć nieprzewidziane i długoterminowe skutki zdrowotne. Nie dopuszczajmy do niedoboru światła i umiejętnie doświetlajmy pomieszczenia w których przebywamy.