Jednym z największych pragnień młodego człowieka wkraczającego w samodzielne życie jest niezależność, wolność i poczucie autentycznej swobody. Dorosłość wiąże się z potrzebą zmian – im bardziej dorastamy, tym bardziej potrzebujemy poczucia odrębności, tym większą bierzemy za siebie odpowiedzialność i tym silniej odzywa się w nas głębokie pragnienie tworzenia swojej własnej życiowej historii. Jak stać się autentycznie niezależnym?

Pojęcie niejednoznaczne, czyli dwa aspekty jednego zagadnienia


Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że niezależność nie jest pojęciem jednoznacznym. Należy ją rozpatrywać w dwóch porządkach – duchowym i materialnym. Jeden i drugi jest bardzo ważny, jeden wynika z drugiego i żaden nie może istnieć w oderwaniu od tego pierwszego. O ile niezależność duchowa wynika w stu procentach ze sposobu naszego myślenia i pojmowania świata (a więc zależy tylko i wyłącznie od nas samych), o tyle niezależność finansowa jest w pewien sposób powiązana z innymi osobami, ale również odwołuje się do nas.

Niezależność psychiczna


Ta pierwsza niezależność jest możliwa tylko wtedy, kiedy poukładasz sobie w głowie wszystkie myśli, marzenia, oczekiwania i potrzeby. Kiedy polubisz siebie i zrozumiesz, że to TY jesteś wartościowym człowiekiem i nie musisz polegać na zdaniu innych – kiedy uwolnisz się od przeświadczenia, że musisz spełnić czyjeś oczekiwania i wpisać się w jakiś scenariusz, staniesz się niezależna w pełnym znaczeniu tego słowa. Niezależna od opinii innych ludzi, od ich roszczeniowych postaw i nieuzasadnionych żądań.

Niezależność materialna


Druga niezależność jest uzupełnieniem pierwszej. Samodzielny, odpowiedzialny i dorosły człowiek powinien być niezależny finansowo, to jest zarabiać na swój byt, swoje potrzeby, większe i mniejsze przyjemności. Poczucie materialnej swobody łączy się z poczuciem duchowej niezależności. Jak widać, jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże – warto starać się o poczucie finansowej niezależności (od rodziny, przyjaciół, innych ludzi), ale nie da się go w pełni poczuć bez wolności psychicznej.

Jak stać się niezależnym?


Jeśli interesuje Cię niezależność materialna, pomyśl o takim zajęciu zarobkowym, które będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji i radości. Nie od dziś wiadomo, że praca, która daje przyjemność, nie jest pracą… Weź od uwagę swoje pasje, zainteresowania, dodaj do tego oczekiwania i stwórz swój przepis na biznes. Świetnym rozwiązaniem jest własna działalność gospodarcza, ale jeśli boisz się odpowiedzialności i podjęcia ryzyka, pomyśl o innej formie zarabiania pieniędzy. Może zostań konsultantem firmy kosmetycznej, np. AVON? To dobre rozwiązanie dla kreatywnych osób, które stawiają na samorozwój, lubią przebywać w towarzystwie innych ludzi i chcą samodzielnie decydować o tym, ile i kiedy pracują (przekłada się to naturalnie na wysokość zarobków). Podejmij wyzwanie i zarządzaj swoim czasem według osobistych preferencji. Jedno jest pewne – jeśli potrzebujesz poczucia niezależności, stań się swoim osobistym szefem.