Cera – skóra pokrywająca twarz, która zawiera mniej tkanki tłuszczowej. Jej struktura nie jest jednolita i może się różnić – każdy człowiek posiada charakterystyczny typ cery. Wyróżnia się skórę suchą, wrażliwą, mieszaną, a także tłustą i trądzikową. W poniższym artykule charakteryzujemy pokrótce każdy typ.

Po pierwsze – funkcje skóry

Warto zacząć od tego, do czego w ogóle służy nam skóra. Jej najważniejszą i podstawową funkcją jest skuteczna ochrona wszystkich narządów wewnętrznych przed czynnikami zewnętrznymi, a więc urazami mechanicznymi, promieniowaniem słonecznym lub wprost przeciwnie – bardzo niskimi temperaturami, środkami chemicznymi itd. Skóra odpowiada też za regulację równowagi wodno-elektrolitowej, wchłanianie witamin i składników odżywczych, gromadzenie tłuszczów i syntezę hormonów. Jak wiadomo, skóra rozciąga się na całej powierzchni ciała, ale najbardziej narażona na oddziaływanie czynników środowiskowych jest skóra twarzy. W związku z tym jej pielęgnacja wymaga podstawowej wiedzy oraz szczególnej troski.

Skóra normalna

To bardzo rzadki, bo idealny typ cery. Skóra normalna nie sprawia niemal żadnych problemów – jest prawidłowo nawilżona, bardzo dobrze reaguje na czynniki zewnętrzne (zmian temperatury, a więc skrajnych temperatur ciepłych i zimnych). Co więcej, nie ma tendencji do wyprysków, jest zdrowa, odżywiona, błyszcząca, gładka, o idealnym kolorycie, prawidłowo napięta, sprężysta, naturalnie zmatowiona. To marzenia każdego dorosłego człowieka (cera normalna jest powszechna w przypadku dzieci – u osób dorosłych występuje niestety bardzo rzadko).

Skóra sucha

Skóra sucha jest znacznie bardziej problematyczna, co daje się odczuć przede wszystkim jesienią i zimą. Taka skora charakteryzuje się dużą wrażliwością i bardzo słabym nawilżeniem (praktycznie stale), co wynika z niewielkiej aktywności gruczołów łojowych. Są mniej podatne na wydzielanie sebum, czyli naturalnej substancji ochronnej. W skrajnych przypadkach właściciele suchej skóry mogą borykać się z mało przyjemnym świądem i łuszczeniem, a więc odpadaniem naskórka w postaci nieefektownych płatów. Jeśli w tym opisie rozpoznajesz swój typ cery, zacznij się o nią odpowiednio troszczyć – sięgaj po specjalne kosmetyki dedykowane cerze suchej, a więc takie, które powinny nie tylko nawilżać, ale przede wszystkim działać wiążąco, to znaczy wykazywać zdolność zatrzymywania wody w wewnętrznych strukturach.

Skóra mieszana

Ten typ cery to połączenie cery tłustej z normalną lub suchą. W tym przypadku lekka skłonność do łojotoku występuje w tzw. strefie T, a więc na czole, nosie i brodzie). Pielęgnacja skóry mieszanej jest niełatwa, ponieważ wymaga podwójnych zabiegów – pierwsze są dedykowane skórze tłustej, a drugie suchej lub mieszanej. Wiąże się to też z koniecznością łączenia dwóch typów preparatów, choć coraz częściej można zakupić specjalne środku dedykowane bezpośrednio skórze mieszanej.

Skóra tłusta i trądzikowa

Cera tłusta jest bardzo problematyczna. Widoczne są na niej rozszerzone pory oraz zaskórniki, które gromadzą się w ujściach mieszków włosa. Głównym problemem tego typu skóry jest duża nadaktywność gruczołów łojowych. Skóra trądzikowa ma natomiast tendencję do zmian trądzikowych, dlatego nazywana jest cerą z problemami.