Poprzedzając zakup perfum, powinniśmy je poprawnie przetestować. Zapach we flakoniku nie koniecznie może pachnąć tak samo na naszej skórze, jak w jego oryginalnym opakowaniu. Jak najlepiej sprawdzić, czy dana kompozycja to na pewno nasz wymarzony zapach?

Co to jest Blotter?

Będąc w perfumerii z pewnością spotkamy się z rozłożonymi na półkach, przeważnie podłużnymi, ‘‘papierkami’. Czym są i jak je używać? Słowo blotter nie każdemu musi dużo mówić. Pochodzi ono z języka angielskiego i oznacza bibułę. W świecie perfum jest to nazwa papierowego lub tekturowego paska, służącego do testowania perfum. Aby testować zapach na blotterze warto zwrócić uwagę w jakim jego miejscu rozprowadza się na nim zapach. Jeżeli znajduje się na nim nadruk, należy popsikać go w innym miejscu lub po prostu po drugiej jego stronie. Dzięki temu unikniemy reakcji perfum z farbą i zafałszowania odbioru oryginalnej kompozycji zapachowej. Ponieważ nośnikiem zapachu jest alkohol, należy odczekać około 10 sekund przed powąchaniem blottera. Test perfum za pomocą blottera to metoda szybka, prosta i wygodna. Do tego należy dodać, że wbrew pozorom, jest niesamowicie popularna, gdyż większość osób podejmuje decyzje o zakupie perfum pod wpływem chwili. Należy pamiętać, iż zapach, który spodoba nam się na blotterze, należy sprawdzić jeszcze na własnej skórze. To właśnie z naszą skórę perfum wejdzie w interakcję i dopiero wtedy poznamy jego ostateczny zapach. Może się okazać, że perfum który wybraliśmy na blotterze, kompletnie nie będzie pasował do naszego ciała. Pamiętajmy o tym, iż papier świetnie absorbuje perfumy. To wiąże się również z zafałszowaniem odbioru zapachu. Blotter powinniśmy traktować jako narzędzie do wstępnej selekcji perfum.

Nasz nos, a rozpoznawanie zapachów

Czy zastanawialiście się kiedyś ile tak naprawdę zapachów może zidentyfikować nasz nos? W czystej postaci nasz nos jest w stanie rozpoznać i zapamiętać jedynie 3 zapachy pod rząd. Co zrobić aby po powąchaniu trzech kompozycji zapachowych wciąż móc testować zapachy? Specjaliści od zapachów sugerują, aby powąchać ziarna kawy. Kawa ma właściwości oczyszczające i neutralizujące. Pomoże to nam powrócić to testowania kolejnych perfum. W większości perfumerii, obok flakoników z perfumami, znajdziemy w tym celu miseczki z ziarnami kawy. Teraz już nie będziemy podejrzewać, że są wyłącznie ozdobą.