Kwiaty są doskonałą ozdobą każdego wnętrza. Znakomicie sprawdzają się rośliny doniczkowe, przede wszystkim dlatego, że nie potrzebują jakiegoś specjalnego traktowania. Jeżeli chodzi jednak o kwiaty cięte, to są one dość wymagające. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób przedłużyć ich świeżość.

Woda to podstawa


Kwiaty cięte warto wkładać do wody o temperaturze pokojowej. Niektóre szkoły mówią nawet o tym, że powinna ona mieć około 35 stopni. Najlepiej stosować wodą, która już odstała, a nie taką bezpośrednio z kranu. Ważną rzeczą o której należy pamiętać, to że wodę w wazonie należy wymieniać codziennie! Można też dodać do niej specjalną odżywkę, którą można kupić praktycznie w każdej kwiaciarni. Domowe sposoby takie jak kwasek cytrynowy, sól czy cukier, też się sprawdzają, jednak najbezpieczniej jest po prostu zakupić odpowiedni preparat w kwiaciarni.

Przycinanie

Kolejnym ważnym krokiem do tego, aby cięte kwiaty na dłużej zachowały świeżość jest z pewnością ich przycinanie. Warto skrócić łodygi przed włożeniem do wazonu i przy każdej wymianie wody. Najlepiej przycinać je na skos, wtedy zwiększy się powierzchnia pobierania wody. Warto zadbać o to, aby łodyżki nie były w wazonie ściśnięte, a całość niech będzie średniej długości, tzn żeby kwiaty nie były za wysokie. Najbezpieczniej też pousuwać z kwiatów zbędne liście, szczególnie takie które już są uszkodzone lub uschnięte. Nie wpływają one korzystnie na kwiaty, które są jeszcze w bardzo dobrym stanie.

Gdzie trzymać

Kwiaty cięte nie lubią przeciągów, ani bardzo ciepłych pomieszczeń. Warto unikać więc trzymania ich przy kaloryferze, czy przy oknie. Jeżeli chcemy, by wytrzymały jak najdłużej ustawmy je w takim miejscu, gdzie nie będą też narażone na nagłe zmiany temperatury.