Użytkownicy domów oraz mieszkań wyposażonych w kominek aby w pełni korzystać z ich uroków muszą zaopatrywać się w drewno kominkowe. Jakie wybrać aby nie przepłacić?

Kominek w domu


Coraz więcej osób chciałoby mieć na wyposażeniu swojego domu lub mieszkania urokliwy kominek. Często oprócz funkcji estetycznych pełni on również funkcję dodatkowego źródła ciepła w domu. Poprawnie wykonany i zamontowany kominek może nam służyć przez wiele lat bez większych problemów. Należy jednak pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu. Nie można również zapominać o systematycznych kontrolach kominiarskich. Zapewni to nasze bezpieczeństwo.

Drewno a kominek


Aby kominek w pełni nam służył, należy go opalać dobrym drewnem. Jednostką handlową dla drewna opałowego jest metr przestrzenny -mp. Jest to objętość odpowiadająca ilości drewna ułożonego na stosie 1 x 1 x 1m wraz z powstałymi pustymi przestrzeniami pomiędzy kawałkami drewna. Dlatego też polecamy kupować drewno w postaci grubych okrąglaków. Drewno w kształcie wałka przylega do siebie dosyć dobrze i zapłacimy za drewno a nie puste przestrzenie pomiędzy nim. Jeśli drewno jest drobno pocięte lub ułożone w niestaranny sposób, niestety w ostatecznym rozliczeniu otrzymamy mniej drewna w tej samej objętości. Nie dajmy się oszukać, że takie drewno będzie tańsze. Niestety jest to tylko trik na “rozmnożenie drewna”.

Gatunek drewna


Warto zwrócić uwagę na gatunek kupowanego drewna. Każdy gatunek różni się wartością opałową. Krótko mówiąc, każde drewno inaczej się pali. W tym przypadku znaczenie ma gęstość drewna. Im cięższe drewno tym wyższa wartość opałowa.