Jak dzielimy kosmetyki? Czym różnią się kosmetyki funkcjonalne od zapachowych? W końcu kosmetyk ma przecież swojego odbiorcę a ten odbiorca swoje wymagania dotyczące działania. Przede wszystkim warto podkreślić, że kosmetyki przeznaczone dla określonej grupy docelowej, pomimo tego samego przeznaczenia, mogą się drastycznie różnić.

Do jakich grup docelowych skierowane są kosmetyki?

Wyróżniamy cztery grupy docelowe dla których tworzy się kosmetyki:
-dla kobiet
-dla mężczyzn
-dla dzieci
-dla nastolatków
Każda z tych grup docelowych ma również swoje wymagania dotyczące skierowanych dla nich kosmetyków. Na rynku spotkamy się np. z kosmetykami dla kobiet 50+ czy dla nastolatków z problemami z trądzikiem. Dlatego też każda z grup docelowych ma również podgrupy stworzonych dla nich kosmetyków.

Kosmetyki ze względu na funkcje

Kosmetyki dzielone są również ze względu na części ciała dla których są przeznaczone. Są to środki do skóry, do włosów, do paznokci i do twarzy. Możemy również wyróżnić podział kosmetyków ze względu na ich funkcję:
-czyszczącą
-pielęgnującą i ochronną
-zapachową
-do zmiany wyglądu (kosmetyki kolorowe)

Warto zwrócić uwagę na kosmetyki które należą naraz do kilku z tych grup. Przykładowo zwykłe mydło w płynie może jednocześnie posiadać funkcje czyszczącą, pielęgnującą i zapachową. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów które mają za zadanie pełnić wiele funkcji w jednym produkcie. Każdy z nas, nie raz, z pewnością skusił się na produkty typu: 2w1, 3w1, czy nawet więcej w jednym produkcie. Takie kosmetyki oszczędzają nasz czas oraz gotówkę. Na półkach sklepowych oraz w internecie dostępne są kosmetyki wielofunkcyjne zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Weźmy pod lupę taki produkt jak zapachowy balsam po goleniu dla mężczyzn. Dostępny jest w zapachu odpowiadającym ulubionym męskim perfumom, co z pewnością spodoba się każdemu mężczyźnie. Wzmacnia on działanie perfum. Do tego oczywiście posiada właściwości odpowiednie najwyższej klasy balsamom, czyli nawilża i koi podrażnioną po goleniu skórę twarzy. Odżywia i pielęgnuje, odbudowując barierę ochronną skóry. Taki wielozadaniowy produkt z pewnością przypadnie do gustu.