Każdy z nas marzy o atrakcyjnych zarobkach na wysokim poziomie – takich, dzięki którym będzie można zatroszczyć się o swoje podstawowe potrzeby i przyjemności. To świetna opcja dla studentów, sprawnych osób na emeryturze czy młodych mam, które mają trochę czasu, kiedy dziecko śpi. Na rynku nie brakuje różnych opcji pracy dorywczej, które mają sporo plusów i minusów – przyjrzyjmy się im w tym artykule.

A więc – do pracy!

Opcji jest kilka. Po pierwsze, jeśli jesteś w pełni sprawną osobą, która nie boi się aktywności fizycznej, możesz podjąć się parogodzinnej opieki nad dziećmi, osobami starszymi albo niepełnosprawnymi. Coraz więcej osób zatrudnia kogoś do odprowadzania dzieci do szkoły i ze szkoły, do gotowania obiadu i troszczenia się o dom. Możesz pełnić obowiązki gosposi, możesz sprzątać, prać, prasować na zamówienie męskie koszule. Jeśli nie odpowiada Ci praca w czyimś domu, możesz sprzątać biurowce i hotele, a jeśli wolisz pracować w domu i nie chcesz się do kogoś dostosowywać, możesz zająć się zdalną pracą przez internet, np. wypełnianiem ankiet. Musisz jednak pamiętać, że z tą formą pracy dorywczej trzeba bardzo uważać, ponieważ w sieci aż roi się od oszustów, którzy bez skrupułów wykorzystają Twoją naiwność. A więc dopytuj, sprawdzaj opinie, czytaj regulaminy – jeśli dorabiać, to świadomie i z głową, żeby nie nabawić się dodatkowych kłopotów.

Inne możliwości

To nie koniec propozycji, które oferuje nam współczesny rynek pracy zdalnej. Możesz rozwozić pizzę (jeśli masz prawo jazdy), latem zbierać owoce i warzywa, a zimą dorabiać jako taksówkarz czy kierowca Ubera. Jeśli posiadasz zdolności językowe, śmiało możesz udzielać korepetycji albo spróbować znaleźć dodatkowe zatrudnienie w roli tłumacza (powstaje obecnie dużo internetowych serwisów tłumaczeń, więc tu także istnieje opcja pracy zdalnej).

Praca na miejscu vs praca zdalna

Jak łatwo zauważyć, część opcji wymaga sporej mobilności, ponieważ oznacza wykonywanie pracy w danym miejscu. Praca stacjonarna ma sporo wad – trzeba dojść lub dojechać pod wskazany adres, a potem wrócić do domu, świetnie, jeśli nie ma się pod ręką jakiś środek transportu i nie ma się problemu z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. To wszystko wiąże się z faktycznym wydłużeniem czasu poświęcanego na pracę, a biorąc pod uwagę, że praca dorywcza to wariant kilkugodzinny, a nie dzienny, mało się to opłaca. W tym przypadku korzystniejsza okazuje się praca zdalna wykonywana za pośrednictwem internetu w domowym zaciszu. Kiedy masz chwilę, siadasz do komputera i pracujesz, a kiedy absolutnie nie masz wolnej chwilki i próbujesz uspokoić dziecko, po prostu odkładasz ją na później. Odnajdą się tu osoby kreatywne i takie, które chcą samodzielnie decydować o poświęcanym na pracę czasie. W tej sytuacji warto pomyśleć o karierze konsultantki.

Konsultant – dobry wybór

Praca w charakterze konsultanta firmy kosmetycznej (np. AVON) to naprawdę świetna opcja dla tych, którzy po lekturze tego tekstu wiedzą, że wolą pracować zdalnie i mieć realny wpływ na poświęcany na obowiązki czas. To jedna z najbardziej atrakcyjnych ofert na rynku pracy dorywczej – z jednej strony może stać się źródłem ogromnej satysfakcji, a z drugiej przynieść naprawdę zadowalające zarobki na wysokim poziomie.