Z pewnością każda kobieta wie, jak duży wpływ na jej odbiór ma makijaż. Może on poprawić jej urodę, lub wręcz przeciwnie, bardzo zaszkodzić. Aby dobrać odpowiedni makijaż warto zwrócić uwagę na swój typ urody. Dodatkowo na ten wybór wpływ będą miały m.in: kolor włosów, oczu czy kształt twarzy. Oprócz typu urody warto zgrać się makijażowo z dobranymi na dany dzień ubraniami i ich kolorystyką. Każda z kobiet posiada również swój własny temperament i upodobania które również trzeba wziąć pod uwagę.

Jak dobrać makijaż do typu urody?

Według teorii analizy kolorystycznej, podział na typy urody dzielimy na 4 pory roku: wiosnę, lato jesień i zimę. Każdą porę roku rozdzielamy na 12 podtypów. Podtypy łączą się w 6 grup kolorystycznych. Grupami kolorystycznymi są:
-typy ciepłe
-typy chłodne
-typy jasne
-typy głębokie
-typy czyste
-typy przygaszone

Makijaż a typ urody – wiosna

Kobiety o tym typie urody posiadają jasną lub brzoskwiniową cerę. Często na twarzy można zauważyć delikatne piegi. Kolorystyka oczu to oczy jasne, niebieskie lub zielone oraz czasami piwne. Kolorystyka włosów może zaczynać się od jasnego blondu aż po ciepły brąz. Jakie kolory wybrać dla tego typu urody? Przede wszystkim ciepłe odcienie, żółcie, złota oraz brązy. Makijaż powinien być delikatny. Można dodać róż do policzków o odcieniach brzoskwiniowych lub pomarańczowych.

Makijaż a typ urody – lato

Cera kobiety o tej urodzie będzie jasna lub oliwkowa. Przeważnie kobiety z tą urodą posiadają oczy o odcieniach brązu, czasami mogą mieć niebieskie lub zielone oczy. Kolor włosów to zazwyczaj blond. Do tego typu urody pasują chłodne barwy. Błękity, fiolety czy róże idealnie wkomponują się w urodę. Warto pamiętać o jasnym podkładzie, pastelowych cieniach do powiek oraz intensywnych, czerwonych lub różowych szminkach.

Makijaż a typ urody – jesień

Kobieta z tą urodą to przeważnie osoba z rudymi włosami i piegami. Wyjątkowo dobrym wyborem kolorystycznym dla tej urody będą kolory Ziemi. Są to brązy, zielenie i beże. Dotyczy to zarówno cieni do powiek jak i szminek. Podkłady wybieramy w ciepłych odcieniach beżu lub brązów.

Makijaż a typ urody – zima

Kobiety o tej urodzie posiadają jasną, wręcz porcelanową cerę oraz ciemne włosy. Dominują oczy ciemne lub jasnobłękitne. W tym przypadku warto wybierać kolory kontrastowe. Najkorzystniejsze jest zestawienie czerni i bieli. Warto unikać ‘jesiennych’ kolorów i zdecydować się na mocne akcenty. Porcelanową cerę zaznaczamy transparentnym podkładem, delikatnie podkreślając ją bardzo jasnym różem na policzki. Używamy cieni i szminek w zdecydowanych kolorach.