Przedstawiamy ciekawostki dotyczące historii perfum na całym świecie. Historia zapachów sięga odległych czasów praczłowieka. To właśnie wtedy człowiek zainteresowany został pachnącym dymem z ognia. Z czasem zrozumiał, że niektóre drzewa w trakcie spalania w ognisku, nadają dymowi intrygujący zapach. Im bogatsze drzewo w żywicę, tym przyjemniejszy wydobywał się zapach. To właśnie od dymu zaczerpnięto samą nazwę perfum. Pochodzi ono od łacińskiego słowa “per fumum” czyli “poprzez dym”.

Perfumy, zapachy – historia


Zapachy były wykorzystywane przed pradawne ludy do różnych zadań. Bardzo popularne było oddawanie cześć bogom poprzez wysyłanie ku niebu pachnących chmur dymu. Miał to być sposób na komunikację z bogami. Udokumentowana historia zapachów rozpoczyna się wraz z istnieniem starożytnych cywilizacji. Każda starożytna cywilizacja miała swój własny sposób używania pachnideł. Egipcjanie stosowali wonne kompozycje w formie pomad na swoje włosy. Pozwalało to na powolne uwalnianie zapachu. Otaczał on noszących pachnącą aurą. Kompozycje zapachowe wykorzystywane były również w celach sakralnych. Na Bliskim Wschodzie ludzie również byli zafascynowani zapachami. Ambra była tak cenna, że jej cena dorównywała złotu. W starożytnych Chinach perfumowany proszek wkładano do pościeli aby nadać jej piękny zapach. W pokojach palono również kadzidła i stosowano aromatyczne kąpiele.

Perfumy dawniej


W XIV wieku nastąpił przełom w formie występowania perfum. Płynne perfumy zaczęły stopniowo zastępować perfumy w formie stałej. Wciąż bardzo popularnymi były lecznicze perfumowane wody oraz nalewki. Przemysł perfumeryjny zaczął współpracować z bardzo popularnym w tym okresie przemysłem skórzanym. Mocne perfumy, takie jak bursztyn, piżmo, jaśmin i tuberoza, skutecznie maskowały nieprzyjemne zapachy. Maskował przede wszystkich zapach źle wyprawionej skóry. Zapotrzebowanie na perfumy bardzo wzrastało z roku na rok. Najczęściej zapachy importowane były z Włoch. To zachęciło Francuzów do rozwinięcia własnego przemysłu perfumeryjnego. Zaczęto specjalizować się w produkcji surowców. Dzięki sprzyjającemu klimatowi oraz pomocy ze strony wydziałów farmacji z uniwersytetów francuskich, Francuzi stali się potęgą w produkcji i sprzedaży perfum.