Piękne słowo „perfumy” pochodzi od łacińskiego wyrażenia per fumum, co w tłumaczeniu oznacza „przez dym”. Dlaczego – przez dym? Ponieważ pierwsze zapachy człowiek poczuł przez ulatniający się z ogniska dym. Czując nuty zapachowe otulające palące się drwa, odkrył, że ma powonienie – i wtedy wszystko się zaczęło, a zmysł węchu nabrał szczególnego znaczenia. Starożytni ofiarowywali swoim bogom wonności, polewali ołtarze olejami, wywarami z ziół czy pachnącymi lasem żywicami. W ten sposób powstał zapachowy dym, który niektórzy uznają za początek długiej historii perfum.

Historia perfum

Sprawy rozwinęły się w okolicach Bliskiego Wschodu, gdzie mniej więcej 2000 lat przed naszą erą zaczęto komponować perfumy nie tylko dla celów sakralnych, ale również dla żyjących. Do ich produkcji nie stosowano alkoholu, ale balsamy oraz  oleje. Oczywiście  na samym początku dostęp do wonności miał tylko sam faraon i dworzanie, ale dość szybko zwyczaj nacierania ciała zapachami rozpowszechnił się to na ludność. Zwyczaj namaszczania ciał i włosów wonnymi pomadami sprawiał, że w końcu praktycznie wszystkim Egipcjanom towarzyszyła wonna, intrygująca aura.

Rewolucja zapachowa

W pierwszych latach istnienia chrześcijaństwa zakazano stosowania perfum. Stwierdzono, że są zbyt zmysłowe i grzeszne. Zapachy przetrwały do dzisiaj dzięki Arabom, którzy zachowali i utrzymali tradycję ich produkcji. Historia perfum wiele im zawdzięcza – to właśnie Arabowie rozwinęli sztukę komponowania zapachów, usprawnili proces destylacji i filtracji perfum (wynaleźli specjalny aparat). Uważa się, że początkiem zapachowej rewolucji była wymyślona przez Arabów destylacja alkoholowa. Do produkcji zapachów zaczęto używać intensywnych korzennych przypraw, a tamte  wonności coraz bardziej przypominały współczesne. Z kolei pierwsze nowożytne perfumy wyprodukował Awicenna i była to… woda różana. Szybko zaczęto nią polewać ciała, włosy i ubrania.

Eau de Regine de Hongarie

Perfumy powróciły do łask W Europie dopiero w XII wieku. W XIV wieku powstała pierwsza europejska woda –Eau de Regine de Hongarie, a w XVI wieku Katarzyna Medycejska poślubiła francuskiego króla Henryka II, a na dwór zabrała swoich prywatnych kompozytorów zapachów – najlepsze nuty zapachowe odnaleziono w Prowansji w okolicach Grasse, które po dziś dzień jest miastem perfum. XVII i XVIII wiek to czas dużej popularności perfum.

Pierwsza perfumeria

Do XIX wieku sztuka perfumeryjna była owiana nutką tajemnicy – chroniono metody wytwarzania substancji, sam proces produkcji uchodził za czarną magię, a twórców uważano za magów. W roku 1928 stała się wielka rzecz – P.F.P. Guerlain otworzył swą firmę w Paryżu. Powstała pierwsza perfumeria, a produkcja wonności została rozpowszechniona na skalę przemysłową. W tamtych czasach zapachy powstawały na indywidualne zamówienie, Guerlain komponował je starannie, dobierając do charakteru osoby.

Współczesne marki

Swoisty przewrót w przemyśle perfumeryjnym nastąpił w XX wieku – zaczęto produkować substancje zapachowe na drodze syntezy chemicznej. Niedługo później powstały słynne marki – Chanel, Dior i inne, a a niedługo później świat usłyszał o Chanel No 5, w których sypiała Marylin Monroe…