Sezon wakacyjny w pełni! Słońce grzeje, ptaszki śpiewają, kwiaty zachwycają nas bogactwem kolorów, a czyste i błękitne niebo zachęca nas do odpoczynku. Któż z nas nie marzy o paru dniach urlopu z dala od pracy i codziennych obowiązków? Jeśli chciałbyś gdzieś wyjechać, ale nie masz pomysłu, w którą stronę ruszyć, w tym artykule podrzucamy Ci parę interesujących inspiracji – wszystkie są na wyciągniecie ręki i mieszczą się w granicach naszego kraju, ponieważ Polska jest tak piękna, że powinniśmy ją zobaczyć wzdłuż i wszerz.

A może morze?

To jeden z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych. Większość Polaków szturmem rusza nad Bałtyk, wylegując się na piaszczystych plażach, spacerując brzegiem i zażywając kąpieli w polskim morzu. Na północy Polski świetnie zrelaksują się starsi i młodsi – to dobra opcja dla rodzin z dziećmi, które chcą zagwarantować szkrabom moc wakacyjnych atrakcji. W końcu nie ma lepszego scenariusza niż baraszkowanie w wodzie i budowanie zamków z piasku! Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy spokoju i bardziej towarzyskich klimatów – tym pierwszym polecamy małe wsie i wioski pod dużymi miastami, a tym drugim popularne polskie kurorty – Mielno, Kołobrzeg, Darłowo, Świnoujście.

Góry, hej, góry!

Nie ma nic lepszego niż długie górskie wędrówki, spacery po schroniskach, zdobywanie szczytów i maszerowanie krok w krok z najbliższymi. Tę opcję polecamy miłośnikom aktywnego spędzania wolnego czasu, którzy najlepiej czują się w ruchu i nie mogą znieść bezczynnego wylegiwania się na kocu. Pamiętaj, że w górach znajdziesz opcje dla mniej i bardziej zaawansowanych podróżników – możesz wspinać się po czarnych i żółtych szlakach, mierząc siły na zamiary. Wśród miejsc, które naprawdę warto zobaczyć w polskich górach, są m.in. piękne zakątki Gór Świętokrzyskich, Tatry, Pieniny i Beskidy – proponujemy szlak prowadzący Z Nowej Słupi przez Święty Krzyż na Łysicę i dalej do Świętej Katarzyny, a także okolice Karpacza i Zakopanego. Warto zobaczyć Małe Pieniny i szczyty ciągnące się od zakola Dunajca po Wąwóz Homole i Jaworki. Do miejscowości, na które warto postawić, należą też małe, urokliwe miejsca na mapie Polski – Przesieka, Szklarska Poręba i inne.

Kaszuby dla miłośników folkloru

A może urocze, białe domki na polskiej, spokojnej wsi, kubki z kwiatami w stylu folk i leniwe spacerowanie po okolicznych łąkach? To dobra opcja dla miłośników agroturystyki i spokojnego zwiedzania małych, urokliwych miejscowości. Na polskiej wsi można zregenerować siły i naładować akumulatory, poznać smak prawdziwych warzyw, wiejskiego mleka i masła, wypiekanego tradycyjnie chleba. Świetnie bawią się tu dzieci i dorośli, zwłaszcza, jeśli na co dzień mieszkają w dużym mieście. Doskonałą opcją jest zatrzymanie się w gospodarstwie z prawdziwego zdarzenia, w drewnianej chatce urządzonej w stylu retro albo miłym pensjonacie gdzieś na uboczu. Postaw na błogie lenistwo, czytanie książek pod gruszą i spacery po okolicznych skansenach – no i na pyszne, swojskie jedzenie. To rozwiązanie dla amatorów spoczynku, ale i ruchu – na wsi uda się pogodzić jedno i drugie. Kaszuby to punkt obowiązkowy w wakacyjnym przewodniku, tu trzeba przyjechać choć jeden raz!