W ostatnich latach bardzo wzrosło zainteresowanie systemami fotowoltaicznymi. Nie ma się co dziwić, to doskonała inwestycja, która sprawdzi się w przypadku osób prywatnych jak i firm. Energia pozyskiwana ze słońca jest bezpłatna, a koszty związane z zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych można odpisać sobie od podatku. Dodatkowo, można starać się o specjalne dofinansowanie na ten cel, które dostępne są dla każdego.

Oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym

Koszty związane z założeniem paneli fotowoltaicznych są bardzo różne, uzależnione od wielu czynników. Jednak po założeniu całej instalacji możesz liczyć na znacznie niższe rachunki za prąd. Nie musisz już kupować energii elektrycznej od lokalnego operatora. Panele fotowoltaiczne umieszczone np. na dachu, wytworzą odpowiednią ilość energii elektrycznej, by zasilić dom oraz znajdujące się na Twoim terenie budynki użytkowe. W wielu przypadkach nie będziesz w stanie wykorzystać wygenerowanej ze słońca energii – jednak to nic nie szkodzi. Energię możesz bilansować i zużyć w okresie większego zapotrzebowania. Wyobraź sobie, że Twój dostawca energii elektrycznej to taka duża bateria, która będzie odbierała nadwyżki wyprodukowanej przez Ciebie energii w słoneczne dni, a w te pochmurne wykorzystasz oddane wcześniej nadwyżki. Instalację fotowoltaiczna planuje się na podstawie średniorocznego zużycia energii elektrycznej przez Twoje gospodarstwo domowe, najlepiej na podstawie rachunków za prąd.

Fotowoltaika – Zwrot inwestycji i dofinansowanie

W zależności od wielkości całej instalacji, zwrot inwestycji związanej z założeniem paneli fotowoltaicznych jest już możliwy na przestrzeni 7-10lat. Oczywiście wszystko zależy od ceny energii elektrycznej, od tego jak szybko będzie wzrastała, czy z jakich dofinansowań skorzystamy (np. program Mój Prąd, czy ulga termomodernizacyjna lub 25% odpis od podatku dla gospodarstw rolnych). Dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku instalacji fotowoltaicznych banki przygotowały szereg preferencyjnych linii kredytowych czy leasingów dla firm. Przedział, który podajemy może oczywiście być krótszy i wynosić nawet 5-6 lat.

Ochrona środowiska

Panele fotowoltaiczne, to doskonały sposób na dbanie o środowisko naturalne. Dzięki temu, że ogrzewasz dom prądem wytworzonym ze słońca , nie spalasz paliw kopalnych, a jak powszechnie wiadomo, te mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dzięki panelom fotowoltaicznym przyczynisz się więc do lepszej jakości powietrza, którym każdy z nas oddycha. Gdyby każdy myślał w ten sposób, w powietrzu byłoby znacznie mniej trujących związków, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki panelom fotowoltaicznym poprawi się jakość powietrza, nie będziemy narażenie na wdychanie szkodliwych substancji, które zazwyczaj wydobywają się z kominów. Fotowoltaika to rozwiązanie idealne dla domów, mieszkań, biur, firm itp.

Niskie koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej

W porównaniu z innymi systemami, fotowoltaika jest jednym z najtańszych systemów do pobierania energii odnawialnej. Jest praktycznie bezobsługowa i nie wymaga żadnych dodatkowych wkładów finansowych. Warto raz w roku oczyścić panele, można to zrobić samemu, lub poprosić firmę montującą fotowoltaikę, by raz w roku zrobili to za nas – dzięki czemu z pewnością będzie to bezpieczniejsze dla naszych paneli słonecznych. Sam panel wzmocniony jest szkłem hartowanym, przez co jego wytrzymałość jest znacznie większa, jest odporny na warunki atmosferyczne jak deszcz, śnieg czy grad.