Każdy z nas jest co raz bardziej świadomy. Dbamy o to, by poprawić nasz komfort życia, a przy tym nie szkodzić naszej planecie. Szukamy wciąż nowych rozwiązań, korzystamy z najnowszych technologii, która ma nam nie tylko ułatwić egzystencję, ale także w znaczący sposób poprawić jakość życia na ziemi. Duża część społeczeństwa stara się iść z postępem i wszystkie najnowsze rozwiązania wprowadzają do swojego życia. Dzięki temu nie szkodzą innym, a dodatkowo przyczyniają się do poprawy życia ludzi i zwierząt na naszej planecie.

Fotowoltaika co to jest i jak działa?

Jednym z takich rozwiązań, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy jakości życia na ziemi są panele fotowoltaiczne. Co dają takie panele? Otóż zamieniają one energię z promieni słonecznych na energię elektryczną. Dzięki temu możemy korzystać z energii ze słońca, która jest zupełnie darmowa, a co za tym idzie nasze rachunki możemy obniżyć do naprawdę niewielkich wartości a z czasem nawet do 0zł.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Zalet jest bardzo dużo. Jednak większość z nas z pewnością zakłada je z dwóch bardzo ważnych powodów. Przede wszystkim, to znacznie niższe rachunki za energię elektryczną. Drugim równie ważnym powodem jest pozytywny wpływ na naszą planetę. Panele fotowoltaiczne nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne, układane są tylko wyłącznie na terenach już zamieszkałych, najczęściej na dachach domów lub budynków użytkowych. Panele fotowoltaiczne nie produkują dymu, są praktycznie bezobsługowe, a przy tym energia z nich pozyskana pochodzi ze słońca, a nie ze spalania węgla. To sprawia, że cała instalacja jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska. Nie ma tutaj mowy o złej decyzji. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie – fotowoltaika za czy przeciw? Jest to inwestycja bardzo opłacalna – nie tutaj mowy o żadnych sprzeciwach. Warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną do końca 2020r, ponieważ wówczas można skorzystać z dofinansowania w wysokości 5000zł z programu „Mój prąd”. Panele fotowoltaiczne można sobie także odpisać od podatku.

Fotowoltaika gdzie montować panele?

Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu, na elewacji budynku lub na gruncie. O tym gdzie najlepiej je założyć powinien zdecydować fachowiec. Warto więc skorzystać z doradztwa profesjonalnej firmy, który wskaże nam nie tylko optymalne miejsce dla instalacji, ale także dobierze odpowiedni sprzęt i podzespoły.

Fotowoltaika w praktyce

Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe. Raz założona instalacja posłuży nam na lata. Dlatego tak ważne jest, aby panele fotowoltaiczne były zainstalowane przez profesjonalną ekipę monterską. Dzięki temu zyskamy nie tylko gwarancję, ale także wewnętrzny spokój, że wszystko mamy zrobione zgodnie z obowiązującymi normami. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki, ani tym bardziej na nierzetelność i fuszerkę. Panele fotowoltaiczne są odporne na warunki atmosferyczne, w tym wyładowania atmosferyczne, obfite opady śniegu i gradu, a także na zabrudzenia np. ptasimi odchodami. Nie trzeba ich myć, ani tym bardziej usuwać zabrudzeń. Wszystkie zanieczyszczenia zostaną zmyte przez deszcz. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zabrudzenia są naprawdę duże najlepiej nic nie robić na własną rękę. Warto wówczas zadzwonić do firmy która montowała nasze panele, z pewnością wskażą najlepszą metodę usunięcia zabrudzeń.

Fotowoltaika kiedy się zwróci?

Nie ma to pytanie jednej odpowiedzi. U niektórych zwróci się po ona po 8 latach, u innych po 6. Należy więc przyjąć, że czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej waha się od 5 do 10 lat. Biorąc jednak pod uwagę stale rosnące ceny energii elektrycznej, możemy domniemać, że nastąpi to jednak przed upływem 10 lat. Każdy kolejny rok, kiedy działa instalacja jest dla nas zyskiem. Dodatkowo warto pamiętać o dofinansowaniu 5000 zł z programu „Mój prąd”, który obowiązuje tylko do końca 2020r. Warto mieć też na uwadze to, że już nigdy nie będziemy płacić za energię elektryczną tyle samo co przed instalacją paneli fotowoltaicznych.