Czy w czasach kiedy fotografia jest dostępna dla każdego przypominamy sobie jeszcze jak to wyglądało kilkanaście lat temu? Zdjęcia zawsze pozwalały odwzorować daną chwilę i w ten sposób ułatwić nam przywrócenie miłych i emocjonalnych dla Nas wspomnień. Początki fotografii jednak nie były proste. Jeszcze wcześniej alternatywą dla zdjęć były malunki, które do dzisiaj są w stanie odebrać dech w piersiach.

Fotografia w życiu człowieka


Obecnie fotografia znana jest każdemu z nas. Fotografowanie stało się już codziennością. Każdy z nam ma aparat, wystarczy że posiada telefon komórkowy. Często nawet nie zastanawiamy się chociaż przez chwilę i intuicyjnie sięgamy po telefon żeby coś udokumentować. Dokumentujemy w zasadzie wszystko. Nasze otoczenie, ulice, budynki, wydarzenia, imprezy czy nasze podróże. Mało kto z nas zastanawiał się nad tym, że przecież jeszcze kilka lat temu, szybkie dokumentowanie rzeczywistości było zdecydowanie utrudnione. Posiadanie aparatu było zarezerwowane dla osób o większej pojemności portfela lub dla profesjonalistów. Zrobienie dobrego zdjęcia wymagało wiedzy i przewidywania tego, jak zdjęcie będzie końcowo wyglądało. Zaczynając od wyjątkowo ekskluzywnych aparatów kliszowych kończąc na smartfonowych zdjęć mamy po drodze wyjątkową historię.

Historia fotografii

Pierwszą fotografię datuje się na 1830 roku. Pod koniec XIX wieku fotografia stała się dostępna powszechnie. To firma Kodak stworzyła aparat odpowiedni dla każdego. Wystarczyło przycisnąć guzik i już. Pamiętajmy jednak że zdjęcia zapisywane były na kliszy. Kolejnym krokiem po zrobieniu zdjęć i zapełnieniu kliszy było jej wywołanie. Na kliszy mieściło się maksymalnie 36 zdjęć a proces jej wywołania wymagał wiedzy i czasu. Dopiero firma Polaroid udostępniła aparat który sam wywoływał zdjęcia natychmiast. Technologia była jednak tak droga, że nie upowszechniła się zbytnio. Współcześnie, rok 2005 był rokiem przełomowym dla fotografii. Na rynku sprzedało się więcej aparatów cyfrowych niż analogowych. Do użytkowania aparatu cyfrowego nie była już potrzebna duża wiedza z zakresu fotografii. Obecnie każdy może robić zdjęcia i odkrywać w sobie duszę fotografa.